A részleges gyógyszertári ügyeletek nem egységesek, sok esetben nincsenek összhangban az új orvosi ügyeleti rendszerrel.
A gyógyszertári ügyeleti rendszer átalakítása az ágazat egyik régóta fennálló és égető kérdése. A jelenleg fennálló rendszer jelentős terhet jelent a gyógyszertáraknak, mivel nem egy jól átgondolt egységes szempontrendszer alapján kerülnek kijelölésre a gyógyszertári ügyeletet nyújtó települések és gyógyszertárak, és a szolgáltatás nyújtása a legtöbb esetben veszteséget okoz számukra. Emellett az orvosi ügyeleti rendszer közelmúltban történt átalakítása is indokolja az újragondolást. A Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetsége a jelenlegi gyógyszertári ügyeleti rendszert elemezve, az új orvosi ügyeletek helyére és időtartamára tekintettel a gyógyszertári ügyeleti rendszer átalakítására az alábbi javaslatot dolgozta ki, olvasható a szövetség blogbejegyzésében.
A gyógyszertári ügyeleti rendszer jellemzői, problémái
A jelenlegi gyógyszertári ügyeleti rendszer nem egységes, területi elhelyezkedésében nem igazodik megfelelően az orvosi ügyeleti rendszerhez, továbbá elérhetősége a váltott ügyeletek miatt a lakosság számára sok esetben nehezen követhető. Felmérésük során azt tapasztalták, hogy 21 településen úgy működik az új orvosi ügyelet, hogy az adott településen nincs sem gyógyszertári ügyelet, sem készenlét, ugyanakkor 54 településen gyógyszertári ügyelet vagy készenlét működik úgy, hogy az adott településen nincsen orvosi ügyelet. Emellett a részleges gyógyszertári ügyeletek sem egységesek, és sok esetben nincsenek összhangban az új orvosi ügyeleti rendszerrel. Budapestet nem számítva az ország 82 folyamatosan működő orvosi ügyeletének kevesebb mint a feléhez tartozik folyamatos gyógyszertári ügyelet vagy készenlét. A többi esetében a gyógyszertári ügyelet időtartama nem fedi le az orvosi ügyelet működési idejét. A 73 részleges orvosi ügyelet kevesebb mint egyharmada esetében érhető el az adott településen az orvosi ügyelet működési idejét lefedő gyógyszerellátás.
Javaslataik a gyógyszertári ügyeleti rendszer átalakítására
A HGYSZ szerint a gyógyszertári ügyeletek helyét az orvosi ügyeletekhez kell illeszteni, de nem szükséges olyan gyógyszertári ügyeleti rendszer, amelyben minden orvosi ügyelethez külön gyógyszertári ügyelet csatlakozna. Egyrészt ennyi új gyógyszertári ügyelet elrendelése szakmai szempontból sem indokolható, másrészt pedig financiális szempontból sem lenne megvalósítható.
Meglátásuk szerint egy gyógyszertári ügyelet több orvosi ügyelet ellátásához is elegendő kapacitással rendelkezik, ezért javasolják ezen szempont alapján kialakítani az ügyeleti rendszert. Szakmailag indokoltnak tartják, hogy közúton mérve legfeljebb 50 km távolságon belül bármelyik orvosi ügyeletről legyen elérhető gyógyszertári ügyelet. Ez a távolsági feltétel lehetővé teszi, hogy egy gyógyszertári ügyelet 2-4 orvosi ügyeletet elláthasson.
Amennyiben az orvosi ügyelet 30.000 fő feletti lakosságszámú településen működik, álláspontuk szerint azon a településen kell gyógyszertári ügyeletnek működnie, jelenleg 32 vidéki település tartozik ebbe a kategóriába. Ezeken kívül 123 kisebb településen is működik még orvosi ügyelet, így a vidéki gyógyszertári ügyeleti helyek szükséges száma országosan hozzávetőlegesen összesen 50 és 60 között lenne.
Sem a lakosság ellátása szempontjából, sem a működtetés szempontjából nem kedvező a váltott gyógyszertári ügyelet, ezért javasolják, hogy a jogszabályi környezet állandó ügyeletek működtetésére ösztönözzön. Fontosnak tartják, hogy az állandó ügyeleteket minden esetben közforgalmú gyógyszertárak lássák el, hogy mind a gyári, mind a magisztrális gyógyszerek tekintetében teljes körű ellátást kapjanak a betegek.
Olyan jogszabályi és gazdasági környezet és feltételek kialakítása szükséges, amely ösztönzi a gyógyszertárakat az ügyeleti ellátásban való részvételre, lehetőség szerint önkéntes alapon.
Javasolt szempontok a gyógyszertári ügyeletet ellátó települések meghatározására:
· A gyógyszertári ügyeletet ellátó települést a gyógyszerészeti hatóság jelöli ki meghatározott szempontok alapján
· Az orvosi ügyeleti ellátás típusa – a folyamatos orvosi ügyeletet ellátó település előnyt élvez a részleges orvosi ügyeleti ellátást nyújtó településekkel szemben
· Távolság a többi, orvosi ügyeletet ellátó településtől és a gyógyszertári ügyeletet ellátó településektől
· Az érintett települések lakosságszáma
· Az érintett településeken működő gyógyszertárak száma
· Kiemelt üdülőterületek figyelembe vétele
A hatóság a meghatározott településeken írjon ki pályázatot a gyógyszertári ügyelet ellátására. Amennyiben nincsen pályázó gyógyszertár, vagy több gyógyszertár jelentkezik, a hatóság jelölje ki az ügyeletes gyógyszertárat 1 év időtartamra.
Javasolt szempontok a gyógyszertári ügyeletet ellátó gyógyszertárak kijelölésére:
· A gyógyszertár önként vállalja a gyógyszertári ügyelet ellátását legalább egy év időtartamra
· Az érintett gyógyszertárak távolsága az orvosi ügyelet lokációjától
· Az érintett gyógyszertárak forgalma. Javasoljuk lehetőség szerint nagyobb forgalmú gyógyszertárak kijelölését a nagyobb készlet és rendelkezésre álló szakszemélyzet létszáma miatt
· Az érintett gyógyszertárak nyitvatartási rendje (pl. 24 órás nyitva tartás kiválthatja az ügyeletet)
A javaslatukban szereplő, a jelenleginél alacsonyabb számú gyógyszertári ügyeleti hely esetében sem várható, hogy a forgalomból származó árrésbevétel fedezze az ügyelet működési költségeit Az infláció figyelembe vételével véleményük szerint ezért az ügyeleti díj emelésére van szükség, legalább 1,000 Ft+ÁFA szintre. Mivel ennél jelentősebb ügyeleti díj emelés a lakosság számára kedvezőtlen lenne, így költségvetési támogatás megállapítását is javasoljuk az ügyeletet elrendelt feladatként ellátó gyógyszertárak számára, melynek összege a veszteséges működést kompenzálja, a működés költségeit fedezi.
Becslésük szerint az országot lefedő 60 darab gyógyszertári ügyeletet ellátó gyógyszertár esetén az évente mintegy 350 ezer ügyeleti óra éves költsége közel 2 milliárd forint lenne. Számításaik szerint a gyógyszertári ügyelet alatt generált árrés, a megemelt ügyeleti díj és 1 milliárd - 1,5 milliárd forint közötti állami támogatás tenné lehetővé, hogy az ügyeleti szolgáltatás biztosítása ne legyen veszteséges a gyógyszertárak számára.
Gyógyszerautomaták
Az elmúlt hónapokban napvilágot láttak olyan törekvések, javaslatok, amelyek gyógyszerautomaták működtetését lehetővé tevő jogszabályi feltételek biztosításával kívánnák megoldani a gyógyszertári ügyeleti ellátás problémáit. Meglátásuk szerint automatákból történő gyógyszerforgalmazással a gyógyszertári ügyelet nem váltható ki. A gyógyszertári ügyelet a sürgősségi betegellátás részét képezi, elsődleges célja, hogy az orvos által a sürgősségi ellátás során akut problémákra felírt, azonnali terápiához szükséges vényköteles gyógyszereket kiszolgáltassa a betegek számára. Ez a szolgáltatás automatákkal nem helyettesíthető.