• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Modellváltás a talponmaradás titka

Gyógyszerpiac Forrás: Napi Gazdaság

A globális gyógyszerpiac összértéke 1300 milliárd dollárra emelkedhet évente.

Egy felmérés szerint 2020-ra megduplázódhat a lakosság gyógyszerköltése, a bővülő piacban rejlő lehetőségeket a gyártók azonban csak modellváltással tudják kiaknázni. Figyelemre méltó lehetőség rejlik a preventív szerek és az oltóanyagok gyártásában.
Kétszer annyit költ a föld lakossága gyógyszerre 2020-ban, mint napjainkban, a globális gyógyszerpiac összértéke pedig 1300 milliárd dollárra emelkedhet évente - derül ki a PricewaterhouseCoopers (PwC) felméréséből. Jóllehet a kínálkozó lehetőségek óriásiak, a gyógyszeriparnak alapjaiban kell megváltoztatnia működési modelljét annak érdekében, hogy a növekedési lehetőségeket a lehető legjobban ki tudja használni.

A tanácsadó cég most napvilágot látott jelentésében úgy vélekedik: az iparág jelenlegi üzleti modellje gazdaságilag fenntarthatatlan, a tapasztalatok szerint ugyanis a piaci szereplők képtelenek kellő gyorsasággal lépni és olyan innovatív terápiás eljárásokat előállítani, amelyeket a globális piacok megkövetelnek. Az iparág nem tudja kiaknázni a lehetőségeit, ha nem növeli kutatási-fejlesztési (k+f) tevékenységét - figyelmeztet a jelentés. Az ágazat napjainkban kétszer annyit fektet k+f-be, mint egy évtizede, ugyanakkor hatvan százalékkal kevesebb új gyógyszert állít elő.

A gyógyszercégek ma kénytelenek szembesülni azzal, hogy a kidolgozás alatt álló új vegyületek köre igen szűk, gyenge a pénzügyi teljesítmény, emelkednek az értékesítési és a marketingkiadások, szigorúbbak a szabályok és egyes vállalatok hírneve is megkopott. Az ágazatban a következő évtizedben a beruházási fókuszpontnak át kell tevődnie a marketingről a kutatásra.

A kutatásban a preventív egészségügyi ellátás hatalmas lehetőséget jelent a gyógyszeripar számára: jelenleg az OECD-tagállamok egészségügyi kiadásaiknak csupán három százalékát fordítják megelőzésre, pedig az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a szívbetegségek, az agyvérzés és a cukorbetegség akár 80 százaléka, illetve a daganatos megbetegedések 40 százaléka megelőzhető lenne.

A preventív kutatások mellett az oltóanyaggyártásban is jelentős piac rejlik: jelenleg 245 tiszta és 11 kombinált vakcina van klinikai fejlesztés alatt, becslések szerint ez a piac 2015-re akár a 42 milliárd dollárt is elérheti. A gyógyszeriparban végbemenő technológiai változások újraformálják a gyártók üzleti stratégiáját, a k+f tevékenységet pedig új technológiák hajtják a jövőben - jósolja a PwC.

Jelek szerint a Magyarországon jelen lévő gyógyszercégek elébe mennek a trendnek és az elmúlt évek megszorító intézkedéseinek ellenére igyekeznek minél nagyobb összeget innovációba fektetni. A meghatározó vállalatok egymás után jelentik be ebbéli terveiket, legutóbb a Pfizer jelezte: kutatás-fejlesztési központot telepíthet Magyarországra. Végső döntés csak ősszel születik az ügyben, ám a magyar leányvállalat ügyvezetője szerint Szeged nyertes lehet.

Noha több európai vetélytárs is akad, a Tisza-parti város jó eséllyel indul a rendelkezésre álló szakképzett munkaerő megléte miatt. A Pfizer várhatóan 25-30 millió dollárt (3,5-4,5 milliárd forintot) fordít a beruházásra, és ezzel mintegy 75-120 új munkahelyet teremt. A Pfizer számára országunk nem ismeretlen terep: tavaly Budaörsön egymillió dolláros beruházás eredményeként egy tizenkét országot kiszolgáló disztribúciós központot létesített.

A Sanofi-Aventis/Chinoin belföldi árbevételének 26,7 százalékát, több mint 12 milliárd forintot fordított az elmúlt évben k+f-re. A cég szerint a kiadások egyelőre azért nem változtak, mert az innovációs folyamat legalább 12-15 évet vesz igénybe. A társaság szerint hiába versenyképes világszinten a magyar szürkeállomány, ha a kutatás nem részesül állami támogatásban, sőt különadókkal sújtják az ipart, akkor más országba telepítik a tevékenységét.

Ezzel együtt pozitív példa is van: a Debreceni Egyetem nemrégiben kötött megállapodást Franciaország legnagyobb, az élettudományok területén működő pólusával, a párizsi központú Medicennel, a folyamat katalizátora pedig éppen a Sanofi-Aventis/Chinoin volt. A legnevesebb magyar gyógyszergyártó sem akar lemaradni a fejlesztésekben; a régióban - Debrecenben - egyedülálló üzemet épít a Richter Gedeon Nyrt. A cég több mint 15 milliárd forintos beruházás keretében építi meg biotechnológiai úton előállított gyógyszeripari termékek fejlesztésére és gyártására szolgáló üzemét.

A gyógyszeriparban globálisan megfigyelhető kedvezőtlen tendenciák, a hagyományos innovációs lehetőségek beszűkülése, az egyre erősödő generikus verseny - a magyar gyógyszerfogyasztás a generikus készítmények irányába tolódik -, az ártámogatási keretek csökkenése mind-mind abba az irányba mutatnak, hogy a hosszú távon gondolkodó vállalatok számára létkérdés a jelenlét az olyan új területeken, amelyek a jövőben kitörési pontokat jelenthetnek. Tipikusan ilyen pont a biotechnológia. A Richter tavaly döntött úgy, hogy belép erre a területre egy biotechnológiai k+f és gyártókapacitás létrehozásával. A biotechnológiai üzem várhatóan 2012-ben kezdi meg működését, az első években klinikai vizsgálatokhoz szükséges mintákat gyártva. A piacon is megjelenő termékek gyártásának kezdete 2014-re várható.