A kormány tegnapi ülésén elfogadta a gyógyszeripart, s a biotechnológiát támogató akciótervet.
A szerdán elfogadott gyógyszeripari akcióterv alapvető célja, hogy a több mint száz éves hazai múlttal rendelkező szektor továbbra is prosperáló iparág maradjon - mondta Mester Zoltán, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium szakállamtitkára.
A gyógyszeripar Magyarországon hagyományosan komoly k+f ráfordítást produkál, a beruházások értéke meghaladta az 54 milliárd forintot.
A biotechnológián belül elsősorban a gyógyszeripari alapkutatást tartja a legfontosabbnak a kormány, vagyis az ipari és agrár terület teljes mértékben és szándékoltan kimaradt.
Magyarországon ezer főt foglalkoztat 55 biotechnológiai cég, árbevételül 2006-hoz képeset kétmilliárd forintról több mint hatmilliárd forintra nőtt 2007-ben, vagyis nagyon jelentős bővülést mutat ez az iparág.
Az akcióterv három elemből áll: kutatás-fejlesztési, gyógyszergyártási és gyógyszer-felhasználási elemből, utóbbi azonban csak annyiban, amennyiben ez a gyártáshoz hozzájárulhat. A legfontosabb elem a k+f, de mellette hangsúlyt fektet az akcióterv az oktatás fejlesztésére is, s nemcsak a felsőoktatásban, hanem a közoktatásban is, elsősorban a középfokú vegyészképzésben.
Emellett fontos lenne az is, hogy a gyógyszerek forgalomba hozatala hatékonyabb legyen, vagyis az engedélyezési eljárások felgyorsuljanak. Az akcióterv az év harmadik negyedévében indul, a kormány pedig félévente monitoringozza majd.