• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A munkaadók olcsón javíthatnák a dolgozók egészségét

Hírek Forrás: MTI

Aránylag kis befektetéssel sok betegség megelőzhető a munkahelyen és javítható a dolgozók életminősége is.

Az egészségügyi befektetés költségei eltörpülnek az eredményhez képest - írják az American Journal of Cardiology legújabb számában. Az Egyesült Államokban idült betegségekben szenved a munkaképes korú állampolgárok egyharmada, és noha az ország kétszer többet költ egészségügyi ellátásra, mint a legegészségesebb európai országok, a horribilis összeg háromnegyede ezen idült kórok kezelésére fordítódik.

Richard V. Milani és Carl J. Lavie azt vizsgálta, hogy a munkahelyeken szervezett, egészségügyi program milyen módon és mértékben javítja a szív- és érrendszeri betegségek kockázati tényezőit, és ez milyen anyagi haszonnal jár.

A fél éven át tartó fölmérés ugyanazon cég két munkahelyén történt, ahol az alkalmazottak körülményei gyakorlatilag azonosak voltak. Az egyik munkahelyen egyszerű, nem drága egészségügyi programot vezettek be, az eredményeket pedig a másik csoport adataihoz hasonlították.

Az "egyes számú" munkahelyen fölvilágosító programot szerveztek a dohányzás abbahagyására, segítettek a munkahelyi feszültségek föloldásában, volt táplálkozási tanácsadás, vérkoleszterinszint-mérés, rendszeres testmozgásra buzdító kampány, vérnyomásmérés és bármikor lehetőség orvosi konzultációra.

Összesen 308 alkalmazott és 31 házastárs vett részt a vizsgálatban. A kutatók hangsúlyozták: a jelenlegi egészségügyi rendszer felkészült a megbetegedők fogadására, nagy összeget fordít az idült betegségek ellátására, de szinte minimális a betegségek megelőzésére fordított munka.

A féléves egészségügyi program végén a kérdőívek tanúsága szerint igen jelentős mértékben javult a résztvevők életének minősége, 32 százalékban csökkent a szorongás, 33 százalékban a depresszió és kilenc százalékkal lett alacsonyabb a teltebb idomúak testsúlya.

Kissé csökkent a vérnyomás, 13 százalékkal emelkedett a "jó" (HDL) koleszterin szintje és szinte azonos mértékben mérséklődött a "rossz" LDL koleszterin a dolgozók vérében.
Egy év múlva a vizsgálati alanyok egészségügyi költségei 48 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint egészségügyi megelőzésben nem részesülő társaiké.