• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A tiltás kevés a gyógyuláshoz

Hírek Forrás: HVG Online

Önmagában a játékgépek betiltásával nem lehet felvenni a harcot a szerencsejáték-függőséggel.

Önmagában a játékgépek betiltásával nem lehet felvenni a harcot a szerencsejáték-függőséggel, ami egyes szakértők szerint a legveszélyesebb szenvedélybetegség - csak Magyarországon százezer embert és azok közvetlen környezetét érintheti. Ha a beteg nem kap külső segítséget, akkor hiába a tiltás – vélik a hvg.hu-nak nyilatkozó szakértők.

Csak a játékkaszinókban működhetnek a jövőben nyerőgépek – Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter hétfőn benyújtott előterjesztését kivételes sürgős eljárásban kedden már jóvá is hagyta a parlament. Az előterjesztés indoklása szerint a tilalommal csökken majd a szerencsejáték kedvezőtlen hatásait elszenvedők köre.

A szenvedélybetegség egy krónikus betegség, amelynek két fajtáját különböztetik meg a szakértők. Az egyik az anyaghoz (például cigarettához, alkoholhoz, droghoz) kötött függőség, míg a másik esetben a beteg egy viselkedés rabja lesz. Például a munkájáé, a vásárlásé vagy éppen a játéké. "A betegség lényege a kockázatmegítélés zavara, a feltétlen hit a »biztos szisztémában«. E szenvedély megnyilvánulásának jellegzetes fázisai vannak: a beteg a játék előtt fokozódó késztetést, feszültséget érez, a játék alatt örömérzés, izgalom tölti el, s végül – a veszteség miatt – erős bűntudat gyötri. (…) Ha nyernek, akkor azért játszanak tovább, hogy nyerjenek, hiszen »nyerésben« vannak, ha veszítenek, akkor azért, hogy visszanyerjék a veszteségeiket. Ez ördögi kör, melyből nincs kiszállás" – olvasható a Németh Attila és Vandlik Erika szerzőpáros által írt A kóros játékszenvedély: Minden vagy semmi! című munkájában.

A Magyar Szerencsejáték Szövetség 2008-ban kétszázezer főre becsülte a betegek számát (ekkor 30 ezer játékgép és 16 ezer játékterem működött az országban), míg a Szonda Ipsos egy évvel későbbi kutatása százezer függőt valószínűsített. Az ELTE és a Corvinus egyetem 2007-es országos reprezentatív kutatása alapján a függők aránya a felnőtt populációban 1,4 százalék, s további 1,9 százalék problémás, de még nem függő játékos. Igaz, nemcsak ennyi a szenvedők száma, hiszen a betegség a beteg környezete, elsősorban a családtagok életét is megkeseríti: egy 2000-ben készült kutatás szerint évente 20-25 százalékkal nő a szerencsejáték-függők száma, a közvetve érintett családtagokkal együtt pedig majd félmilliónyian szenvednek ettől. Részletek és szakmai vélemények a teljes cikkben