Az ER kiszélesítené a hamarosan megjelenő európai fogyatékossági igazolvány által biztosított szolgáltatások körét.
Az Európai Parlament nagy többséggel állásfoglalást fogadott el a fogyatékossággal élők jogainak megerősítése és az őket érő hátrányos megkülönböztetés felszámolása érdekében keddi strasbourgi plenáris ülésen.
A képviselők a fogyatékossággal élők társadalmi részvételét és befogadását elősegítő szociális rendszert szorgalmaznak, amely akadálymentes közösségben biztosítja a számukra szükséges szolgáltatásokat és gondozást. A képviselők emellett kiszélesítenék a hamarosan megjelenő európai fogyatékossági igazolvány által biztosított szolgáltatások körét, és a tagállamok számára az igazolvány, valamint a befogadó általános oktatás és egészségügy biztosítására szolgáló intézkedések bevezetését egyaránt kötelezővé tennék.
A képviselők arra ösztönzik az Európai Bizottságot, hogy befogadó vállalkozásokra vonatkozó európai szabályokat dolgozzon ki, és vizsgálja felül a foglalkoztatás során alkalmazott egyenlő bánásmódra vonatkozó irányelvet. A testület sürgeti továbbá a bizottságot, hogy függessze fel és fizettesse vissza azokat az uniós forrásokat, amelyek esetében a felhasználók megsértették az alapvető jogokat. A képviselők hangsúlyozzák: szegregációt nem szabad uniós pénzekből finanszírozni.
Az elfogadott jelentésben továbbá az áll, hogy a fogyatékossággal élőknek egyenlő lehetőséget kell biztosítani szavazati joguk gyakorlására és a választásokon való indulásra, valamint a szexuális egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférésre.
Az állásfoglalás kiemeli: egyes fogyatékossággal élő személyek, főként nők, gyermekek, idősek, migránsok és menekültek, különböző etnikai háttérrel rendelkezők, valamint az LMBT közösséghez tartozók esetében nagyobb a kockázata annak, hogy valamilyen típusú megkülönböztetés és erőszak áldozatává válnak. Az EP felszólította a bizottságot, hogy célzott intézkedések révén foglalkozzon e személyek sajátos kihívásaival, jogaival és szükségleteivel.