A központban lehetőség nyílik az egyes vérképzőszervi daganatos betegségek legkorszerűbb gyógyítására.
Elkészült a Dél-pesti Centrumkórház - Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet sejtterápiás központja; az európai uniós támogatással megvalósuló programmal elindulhat a legkorszerűbb sejtterápiás eljárás, az úgynevezett CAR-T kezelés szakmai feltételeinek kialakítása, ami az egyes vérképzőszervi daganatos betegségek gyógyításában lesz eredményes.
Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár a sejtterápiás központ keddi bemutatása előtti sajtótájékoztatón mérföldkőnek nevezte a programban megvalósuló fejlesztést. Mint mondta, olyan ellátást fognak tudni nyújtani az onkohematológia gyógyításban, ami világszínvonalú. Nem csupán egy innovatív új technológia bevezetéséről van szó, de komoly csapat- és szervezői munkát kellett megvalósítani az intézetben - tette hozzá az államtitkár, utalva a telepített high-tech eszközökre, amelyeknek a kezelését szintén meg kell tanulni.
Takács Péter kitért arra, hogy a halálozási adatokon belül a daganatos elváltozások miatti halálozást nézve Magyarország "nem áll fényesen", de a diagnózistól a halálozásig eltelt időszak hossza megegyezik a legfejlettebb OECD-országokban mért idővel. Ez azt jelenti - mondta -, hogy a legmodernebb gyógyszereket a magyar betegeket is megkapják. Hozzátette: prevenciós területen kell nagyot lépni, ebben társadalom- és szemléletformálásra és paradigmaváltásra van szükség.
Vályi-Nagy István, a Dél-pesti Centrumkórház - Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet főigazgatója elmondta, az uniós pályázat célja olyan tudást hozni Magyarországra, ami már külföldön rendelkezésre áll és később ezt a tudást a gyógyítás szolgálatába állítani. Ismertette: a CAR-T kezelés a sejtterápiát és az immunterápiát ötvöző innovatív eljárás, amely bizonyos hematológiai daganatos betegségek - így a gyermekkori akut limfoblasztos leukémia és a felnőttkori diffúz nagy B-sejtes limfóma kórképek - kezelésében eredményesen alkalmazható. Az eljárás során a kezelést végző szakemberek a beteg saját immunsejtjeit "alakítják át" daganatfelismerő és a daganat sejtet elpusztító tulajdonságokkal.
A kétéves program 1,3 milliárd forintból valósul meg és 2023. június végén zárul.