Ha valaki az első kirándulására készül és egészségügyi problémái vannak, akkor ne harmadfokú hőségriadóban tervezzen 15 kilométer hosszú távot.
A mostani időjárási helyzet azért számít extrémnek, mert a kánikula már több mint egy hete tart, a napi középhőmérséklet magas, a napi hőingadozás alacsony, az éjszakák sem hoznak felfrissülést. Ezért is kell most kifejezetten hangsúlyozni, hogy mindenki vigyázzon magára - mondta el a kemma.hu-nak Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője.
A szóvivő a börzsönyi eset kapcsán elmondta: túrázás esetében is fontos, hogy minden erőpróbát előzzön meg egy személyes kockázatértékelés. Ha valaki az első kirándulására készül és egyébként egészségügyi problémái vannak, akkor lehetőleg ne harmadfokú hőségriadó idején tervezzen egy jelentős szintkülönbséget is magába foglaló, 15 kilométer hosszú távot.
Győrfi Pál szerint a túrázni kánikula idején is szabad, amennyiben nem jár a szervezetünk szempontjából extrém megerőltetéssel. Hőségriadó idején fontos, hogy gondosabban megtervezzük az útvonalat és vigyünk magunkkal kellő mennyiségű folyadékot, ugyanis ilyenkor megtöbbszöröződik a szervezet folyadékigénye. Javasolja azt is, hogy lehetőség szerint a vizet hűtőtáskában tároljuk, ugyanis a műanyag flakonban lévő víz akár fél óra alatt felmelegszik.
Győrfi Pál javasolta, hogy legyen nálunk mobiltelefon, továbbá azt is javasolja, hogy telepítsük az Országos Mentőszolgálat Életmentő applikációját, mellyel egy gombnyomással tudunk segítséget hívni, közben pedig a szoftver be is méri a helyzetünket.