• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kínában szabotálják az AIDS-esek ellátását a kórházak

Hírek Forrás: MTI

A miniszterelnök-helyettes utasított a HIV-fertőzöttek jogainak védelmére.

Kína második számú pártvezetője, a kormány miniszterelnök-helyettese telefonon utasította a napokban az Egészségügyi Minisztériumot, hogy biztosítsák a HIV-fertőzött betegek jogait, miután a médiában nyilvánosságot kapott, egyes kórházak vonakodnak ellátásuktól. A szokatlan intézkedésről csütörtökön közleményben számolt be a tárca a honlapján. Ezek szerint Li Ko-csiang telefonon felhívta az illetékesek figyelmét arra, hogy tartózkodjanak a HIV-fertőzöttek megkülönböztetésétől, miközben az egészségügyi dolgozókat, az orvosokat és ápolónőket meg kell óvni a fertőzésveszélytől.

Li annak nyomán adott utasítást, hogy a sajtóból tudomására jutott: egy tüdőrákos, HIV-pozitív beteg kénytelen volt meghamisítani a leleteit, miután két kórház is elutasította az operációját. A 25 éves tiencsini férfin végül egy harmadik kórházban elvégezték a szükséges beavatkozást, de miután édesapja közölte a kórház igazgatójával a HIV-fertőzöttség tényét, - elmondása szerint - a kórházi vezető "dühösen" reagált.
Az eset kapcsán a kínai médiában olyan írások jelentek meg, amelyek szerint kórházak tudatosan szabotálják HIV-fertőzöttek ellátását.

"A hátrányos megkülönböztetés teljességgel indokolatlan és szakmai érvekkel sem támasztható alá" - hangoztatta erre válaszul Vu Cun-jou, az AIDS és a nemi úton terjedő betegségek megelőzésével foglalkozó országos központ igazgatója a csütörtöki China Daily című angol nyelvű napilapban.

Eddig nem volt példa arra, hogy egészségügyi dolgozó a beteggel való érintkezés következtében fertőződött volna meg - húzta alá Vu, s az orvosi etika ellen vétők megbüntetését követelte.

Kínában 2011-ben hivatalos adatok szerint 28 ezer ember halt meg HIV/AIDS következtében és 48 ezer volt az újonnan fertőzöttek száma. Országosan a hivatalos statisztikák 800 ezer körülire teszik a fertőzöttek, illetve a betegek számát.

Az AIDS-fertőzöttekkel szembeni diszkrimináció ellen és a betegség megelőzéséért küzdők mozgalmának egyébként más szálon is van köze a legfelsőbb kínai vezetéshez. A Kínai Kommunista Párt (KKP) újdonsült főtitkárának választott Hszi Csin-ping feleségét, Peng Li-jüan neves szopránénekest az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2011 nyarán a tébécé és az AIDS-elleni küzdelem jószolgálati nagykövetének nevezte ki. A népszerű, ötvenéves Peng nemcsak kampányszerű rendezvényeken vesz részt, de például Anhuj tartományban AIDS-árvákat is felkeresett.