• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nem találják az európai szalmonella járvány forrását

Hírek Forrás: Weborvos Szerző:

A fertőzöttek több mint fele kórházi kezelésre szorul, egyre több a beteg.

Több országot érintő szalmonella járvány bontakozik Európában, ahol eddig a legtöbb esetet Magyarországról jelentették. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) legfrissebb jelentése szerint a Salmonella Stanley-nek (S.Stanley) nevezett baktérium típus azért lehet veszélyes, mert több antibiotikummal szemben is rezisztens, és hiába keresik, egyelőre nem találják a fertőzés forrását.

Az ECDC gyorsjelentése szerint három európai országban, Magyarországon, Belgiumban és Németországban a megszokotthoz képest sokkal több S.Stanley fertőzést diagnosztizáltak. Magyarországon például idén januártól júniusig 63 esetet jelentettek, miközben korábban egy-két maximum 10 eset volt évente. A fertőzés előfordulásának furcsasága az is, hogy az esetek egymástól elkülönülve fordulnak elő, a megyék több mint a fele érintett. Ráadásul az Európában így Magyarországon jelentett fertőzések láthatóan nem köthetőek utazáshoz sem, pedig ez a baktériumtípus főleg Dél-Kelet-Ázsiában, elsősorban Thaiföldön lelhető fel.

Magyarországon a fertőzöttek több mint fele 6 évnél fiatalabb gyerek, Belgiumban viszont a betegek átlagéletkora 21 év. Az ECDC jelentése szerint Belgiumban sincs területi összefüggés a fertőzések között. A németországi eseteknél – fél év alatt 2012-ben 43 eset – is csak azt állapították meg főleg a nyugati részeken fordulnak elő, és itt is elsősorban a gyerekek és kamaszok fertőződnek meg.

A szinte teljesen megegyező S. Stanley törzs elsősorban a nalidixsavval szemben reizisztens, de az ECDC jelentése megemlít más antibiotikumokat is, így a tetracyclint, a streptomycint, a ciprofloxacint és a sulfamethoxazole-t. Az összesítés szerint Belgiumban és Magyarországon az esetek súlyosságát jelzi, hogy a fertőzöttek több mint fele, 53 százaléka kórházi kezelésre szorult.

Az európai járványügyi központ jelentésében azt is közli: szinte biztos, hogy a három országban előforduló fertőzéseknek ugyanaz lehet a forrása, ami lehet élelmiszer, takarmány, de másfajta kontaktus is. Nagy erőkkel folyik a forrás felkutatása, amelynek az ECDC szerint nem sokára eredménye lesz.

Az ÁNTSZ közleménye a szalmonella veszélyről.