Sztrájkkal harcolták ki az orvosok Szlovákiában a béremelést a tavalyi év végén.
Nincs elég pénz a törvény által előírt megemelt orvosi bérek kifizetésére Szlovákia több megyei és városi kórházában – mondta el az MTI-nek Németh Gabriella, a Magyar Koalíció Pártja (MKP) szociális, családpolitikai és egészségügyi alelnöke pénteken. Az orvosok sztrájkja novemberben kezdődött, ideje alatt rendkívüli állapot bevezetésére is sor került. Az egészségügyi tárca decemberben elfogadta az orvosok követeléseit, majd a megállapodást később a parlament is szentesítette.
A béremelésre két szakaszban kerül sor. Először 2012. január elsején emelték az orvosok fizetését, a második emelés pedig júniusban lenne időszerű.
A kórházaknak a megemelt bérek kifizetésére az első szakaszban hozzávetőlegesen havonta további 2,4 millió euróra lenne szükségük. Az első emelt béreket február 15-ig kell kifizetni, de az ehhez szükséges összeg teljes egészében nem érkezett meg. Annak ellenére sem, hogy az állami általános egészségbiztosító ígéretet tett arra, hogy az orvosok bérére 2012. február 1-jétől havonta 2 millió euróval többet juttat.
A biztosító most azt szeretné, hogy a kórházak megszorításokat hajtsanak végre, és a rendelkezésre álló anyagi eszközöket úgy használják fel, hogy ezzel előteremtsék a hiányzó összeget.
„A rendelkezésre álló anyagiakat célirányosan és gazdaságosan kell felhasználni, de ez nem érintheti a betegeket" - nyilatkozott az MTI-nek a téma kapcsán Németh Gabriella. Hozzátette: Az MKP a kórházak gazdálkodásának hatékonyságát elősegítő intézkedéseket csak akkor tudja támogatni, ha azok végrehajtása nem megy az egészségügyi ellátás minőségének és elérhetőségének rovására.