• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

OPeRA a szív- és érrendszeri halálozás ellen

Hírek Forrás: Radiologia.hu

Az MTA-SE képalkotó kutatócsoport programja segít az akut koszorúér-elzáródások ellen.

Magyarországon a szív- és érrendszeri megbetegedések vezetik a halálozási statisztikákat. Ismert tény, hogy a betegek kéthardmadánál a szívizom infarktus vagy hirtelen szívhalál jelenti a koszorúér-betegség első tünetét. A szívizom infarktusok döntő többségének hátterében egy úgynevezett vulnerábilis plakk megrepedése áll, amely hirtelen vérrögképződést és a koszorúér akut elzáródását okozza – olvasható a radiologia.hu portálon a cirg.hu és Semmelweis Egyetemre hivatkozva.


A veszélyes koszorúér-plakkok időben történő detektálásával a szívizominfarktusok jelentős hányadát meg lehetne előzni. A Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán működő MTA-SE „Lendület" Kardiovaszkuláris Képalkotó Kutatócsoport által létrehozott Országos Plaque Regiszter és Adatbázis (OPeRA) célja ezen nagy kockázatú betegek időben történő azonosítása. Az OPeRA projekttel egy olyan egyedülálló hálózat jön létre Magyarországon, amelynek tagja az összes jelentősebb számú vizsgálatot végző szív-CT központ.


Az országos összefogással zajló kutatási program elvezethet a nagy kockázattal rendlekező betegek megbízható azonosításához, amely lehetővé tenné a célzott kezelések időben történő indítását. Vizsgálatunk ennek megfelelően jelentős népegészségügyi hatással bírhat.

Dr. Maurovich-Horvat Pál, a munkacsoport vezetője 

Az OPeRA hálózat fő célkitűzése olyan személyre szabott kockázatbecslő pontrendszer (score) kialakítása, amely koronária CT képi markerek és klinikai rizikófaktorok együttes alkalmazásával képes azonosítani a legnagyobb kardiovaszkuláris rizikóval rendelkező egyéneket. Az OPeRA project létrehozásával Magyarország elsőként valósul meg az országosan standardizált szív-CT leletezés. Az OPeRA leletező platformban egységes módon történik a leletezés és az automatikus adatgyűjtés, amely garantálja a jó minőségű adatbevitelt.

A program bemutatása

Összességében tehát az OPeRA projektnek közvetlen pozitív hatása lesz a szív-CT leletezésre is, javul a leletek megbízhatósága és a klinikusok számára a leletek könnyebben érthetővé válnak az országos standardizációnak köszönhetően. A fentiek mind tudományos, mint pedig minőségbiztosítási szempontból egyedi kutatási lehetőséget teremtenek, és így nagy népegészségügyi jelentőséggel bírnak. (Fotók: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem)