A korai diagnózis és jó gyógyulás esély érdekében minél előbb orvoshoz kell vinni a gyermeket.
A leukémiás gyerekeknél fellépő tünetek egyike sem tipikusan jellemző a leukémiára. Ahhoz, hogy megállapítsák, hogy valóban leukémia áll-e a panaszok hátterében, igen alapos kivizsgálására van szükség.
A leukémia tünete lehet a vérszegénység. Ez a vörösvértestek elégtelen termelődésének következménye, ilyenkor a gyermek sápadt, fáradékony, légzése felgyorsulhat. További jel lehet a vérzések, véraláfutások kialakulása a gyermek testén, ami a vérlemezkék elégtelen termelődésének a következménye. A bőrön minimális erőbehatásra is véraláfutások jelennek meg, gyakoriak a spontán nyálkahártya-vérzések (pl. orrban, szájban). Fokozottan figyeljünk, ha a gyermek nem tudja leküzdeni a fertőzéseket. A leukémia diagnózisának felállításával egy időben gyakran észlelhető tünet a felső légúti hurutos megbetegedés, de ezen kívül a mandulagyulladástól a szájfekélyen és a hasmenésen át egészen az életveszélyes tüdőgyulladásig, számos fertőzéses tünet is felléphet. Jelentkezhetnek csont- és ízületi fájdalmak, ami a csontvelő „érintettségének" a következménye. Jellemző még a hasi fájdalom: a leukémiás sejtek gyakran összegyűlnek a vesében, a májban vagy a lépben, aminek következtében ezek a szervek megnagyobbodnak, s ez hasi fájdalommal jár. A nyirokcsomókban is felhalmozódhatnak a kóros sejtek, így azok megduzzadhatnak. Egyes leukémiás gyerekeknél a leukémia jelei között lehetnek a hányinger, láz, meghűlés, éjjeli verejtékezés, kimerültség és más influenzaszerű tünetek.
Nem kell azonban rögtön megijedni, ha ehhez hasonló tüneteket tapasztalunk- mondja dr. Harmat György, a Heim Pál Gyermekkórház volt főigazgatója, az Együtt a Leukémiás Gyermekekért Alapítvány orvosszakértője. Biztosat mondani csak szakorvos tud a részletes vizsgálatok után. De fontos, ha felmerülnek a tünetek, mielőbb forduljunk szakemberhez, mivel a gyógyulás esélye a korai diagnózis esetén sokkal jobb. Ma már több mint 75 százalékban gyógyítható ez a súlyos betegség.