Érdekes, hogy a lányoknál négyszer gyakoribb a nagyobb deformitások előfordulása, ám ennek a miértjére még nincs egyértelmű magyarázat.
Gerincferdülés miatt évente több száz korrekciós műtétet végeznek tinédzsereken, amelyek egy része korai diagnózissal és korrekciós kezeléssel egyébként elkerülhető lenne. A konzervatív kezelés, azaz a speciális gyógytorna és a fűzőviselés ugyanis sok esetben hatékonyan megakadályozhatja az állapotromlást, a helyzetet azonban már a nulladik lépésnél, a szűrésben tapasztalható fennakadások is nehezítik - írta a hvg.360.
Gerincferdülés a gyerekek 2-4 százalékánál alakul ki, tehát Magyarországon több tízezer gyereket, és így családot érint.
A betegség esetenként már kisgyermekkorban is diagnosztizálható, korai kezdettel akár hatéves kor alatt is jelentkezhet, de inkább a kiskamaszoknál jellemző. Csak kisebb százalékban ismert az eredete, ez lehet például veleszületett csigolyafejlődési rendellenesség, idegrendszeri vagy egyéb betegség. Ahogy dr. Cs. Frank László gyermekortopéd sebész, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet Ortopédiai Osztályának osztályvezető főorvosa mondja, a hajlam öröklődhet, ezért, ha a családban már előfordult valamelyik formája, fokozottabban kell figyelni a gyerekekre.
Érdekes, hogy a lányoknál négyszer gyakoribb a nagyobb deformitások előfordulása, ám ennek a miértjére még nincs egyértelmű magyarázat. Eleve sok tényezőtől függ, hogy kialakul-e a betegség vagy sem – olyannyira, hogy még egypetéjű ikreknél sem biztos, hogy ha az egyiküknél nagyobb mértékű gerincferdülés jelentkezik, akkor a másikuknál is ugyanakkora mértékű és ugyanazon a gerincszakaszon fog kialakulni. A nők felülreprezentáltságának oka lehet, hogy eleve lazább ízületi rendszerrel rendelkeznek, mint a férfiak, tinédzserkorukban gyorsabban nőnek, tehát hamarabb kezdenek nőni, mint erősödni, a női nemi hormonok is a lazább az ízületek és a kevésbé tónusos izmok irányába hatnak – magyarázza Holcsa Judit gyógytornász-manuálterapeuta, Schroth-terapeuta. További részletek a teljes cikkben