A sürgősségi ellátást tudják biztosítani annak árán, hogy van, aki egyvégtében dolgozik.
Zavaros és nehezen áttekinthető volt a helyzet a szlovákiai kórházakban csütörtökön: az egészségügyi minisztérium, illetve az Orvosi Szakszervezeti Szövetség (LOZ) információi az egyes kórházakban, régiókban kialakult helyzetről ellentmondanak egymásnak.
A nyilvánosságra hozott információkból kitűnik, hogy a sürgősségi ellátás általában biztosított, de helyenként csak annak árán, hogy néhány orvos már egyvégtében a második napja dolgozik. Néhány kórházban több tucatnyi orvos nem jelent meg a munkahelyén, így bizonyos osztályok nem működtek. Eperjesen 101 orvos - a kórház orvosainak egyharmada - nem jelent meg a munkahelyén. Besztercebányán 60 felmondott orvosnak kézbesítették ki a munkavégzési kötelezettséget, de többségük ennek ellenére nem dolgozott.
Mások délben döntöttek rendelőik bezárásáról. Ez történt például a trencséni kórházban. Egyes régiókban a problémás kórházak helyett a működő egészségügyi intézménybe vitték a betegeket. A nagyszombati kórház körzetébe tartozó betegek egy részét például reggel óta a galántai kórházba szállítják.
A tervezett műtéteket szinte mindenütt későbbre kellett halasztani. Úgy tűnik, hogy a legkritikusabb helyzet Eperjesen, Zsolnán, Nagyszombatban, Alsókubinban és a pozsonyi egyetemi kórházban alakult ki. A különféle adatok azonban csak nehezen ellenőrizhetőek.
"A pozsonyi egyetemi kórházban abszolút kritikus a helyzet. A kórház igazgatósága nem mond igazat" - jelentette ki délután Marián Kollár, a LOZ elnöke. Megjegyezte: a pozsonyi kórházak összességükben az "összeomlás szélén" vannak. A hírek szerint legalább 300 orvos hiányzik munkahelyéről. A kórházigazgatók szerint a problémák ugyan súlyosak, de a sürgőségi ellátást mindenütt sikerült biztosítani.
A nap folyamán mintegy 1200 kórházi orvos felmondása lépett életbe, s jó részük már nem jelent meg munkahelyén. Sokan annak ellenére sem, hogy a kormány által kihirdetett szükségállapot szabályai szerint állítólag kötelesek lettek volna.
A kormány és az orvosi szakszervezetek legutóbbi tárgyalásai csütörtökre virradóra megegyezés nélkül zárultak.
Tekintettel a szlovákiai kórházakban fenyegető orvoshiányra - szeptemberben a mintegy 6500 kórházi orvos egyharmada mondott fel, s a felmondási idő november végén járt le - a kormány hétfő este szükségállapot kihirdetéséről döntött. Azokban a kórházakban, amelyeket érint a szükségállapot, a felmondást benyújtó orvosokat kedden és szerdán a törvény értelmében munkavégzésre kötelezték.
A béremelésen kívül az orvosok a kórházak részvénytársaságokká való átalakításának leállítását, néhány szakmai ágazati probléma megoldását - például a kórházak kedvezőbb finanszírozását, a személyi normatívák rendszerének bevezetését - követelik.