Drámaian megnőtt az ugróasztal okozta gyermekbalesetek száma az elmúlt tíz évben az Egyesült Államokban.
Linakis doktor elmondta: az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia (AAP) már 1999-ben figyelmeztetett rá, hogy a szülők ne vásároljanak ugróasztalt gyerekeiknek, és ne engedjék, hogy a csemetéjük ilyenen ugrabugráljon, ám "az üzenet valami miatt nem ment át".
Az AAP már 1977-ben be akarta tiltatni az ugróasztalokat az iskolákban, ám négy évvel később beleegyeztek, hogy korlátozott számban "próbaidőre" lehessen használni a sporteszközt az oktatási intézményekben. Azt azonban határozottan leszögezték, hogy "ugróasztalt egyáltalán nem lenne szabad használni otthon vagy játszótéren".
Az orvos és csoportja most annak járt utána, hogy vajon a figyelmeztetéseik hatására csökkent-e a balesetek száma. Megdöbbenésükre a vizsgált időszakban megduplázódtak a törések és egyéb sérülések, s az adatok szerint az ugróasztalos balesetek 95 százaléka otthon történt.
A 2000 és 2005 közötti balesetek 13 százalékánál 5 évnél fiatalabb volt a sérült, legtöbbjüknek valamilyen végtagja tört el. Az idősebb gyerekeknél főként felszíni sérüléseket: dudorokat és zúzódásokat találtak, ám - mint arra a kutatók felhívták a figyelmet - nem lehet bagatellizálni a dolgot, hiszen őket is sürgősségi ellátásban kellett részesíteni.
Linakis szerint az otthoni ugróasztal sohasem lehet biztonságos, mert a szülő nem képes megóvni az ugrándozó gyereket a bajtól. Kollégáival egyetemben most azt javasolja, hogy a sürgősségi ellátásban dolgozó orvosok is csatlakozzanak felhívásukhoz, amelyben a szülőket felkérik, hogy ne vásároljanak ugróasztalt.
Az Egyesült Államokban 2004-ben 1,2 millió ugróasztalt adtak el, a sporteszköz már 200 dollár (mintegy 36 ezer forint) körüli összegért hazavihető.