• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

20 tonna gyógyszer folyik a csapból!

Lapszemle Forrás: Szabad Föld Online

A szakemberek valami miatt sokáig azt gondolták, hogy a gyógyszereket nem kell kiszűrni a vízből.

Húsz tonna. Sok ez vagy kevés? Megítélés kérdése, ám ha gyógyszerről van szó, akkor minden bizonnyal rengeteg. Márpedig Budapestnél évente ennyi kerül a Dunába. Miképpen? Részben úgy, hogy nem kevés pénzért megvásároljuk ugyan, ám nem vesszük be, és végül az egyszerűség kedvéért felelőtlenül a lefolyóba engedjük. A másik okról viszont egyáltalán nem tehetünk: a gyógyszert bevesszük, az a szervezetünkben kifejti a hatását, majd kiürül belőlünk. Az eredmény azonban ugyanaz: a szennyvízhálózatba kerül, ahonnan az élővizekbe, onnan a talajba, majd az ivóvízhálózatba, végül pedig a poharunkba – olvasható a szabadfold.hu portálján.

Hogy lehetséges ez? Hiszen a szennyvizet tisztítják. Való igaz, de a szakemberek valami miatt sokáig azt gondolták, hogy a gyógyszereket nem kell kiszűrni a vízből, lebomlanak azok maguktól is. Hát nem bomlanak le.

A hozzáértők mentségére legyen írva, hogy sokáig a kimutatáshoz megfelelő módszer sem állt a rendelkezésükre. A vegyületeket kis mennyiségük miatt – mert bármilyen sok is a húsztonnányi gyógyszer, azért nagyságrendekkel több vízben vegyül el – képtelenek voltak „tetten érni".

A helyzet azonban mára megváltozott, így pontos térképet rajzolhatnánk a kiürített gyógyszerek – és kábítószerek – fogyasztásának a helyéről. Ez utóbbiról a szennyvizek vizsgálata során derült ki, hogy melyik Európai városban mit kultiválnak a fiatalok. Ma már tudjuk, hogy Antwerpenben fogy a legtöbb kokain, majd Amszterdam, Valencia, Eindhoven és Barcelona következik. Az északi államokban viszont inkább a szintetikus drogot, a metamfetamint részesítik előnyben.

A fogamzásgátló mellett egyébként elsősorban antibiotikum, fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, altató illetve élénkítő szerek molekulái szűrődnek a szennyvízből ivóvízbe.

A szervezetünkből kiürült gyógyszerek ártalmatlanításáról az országban több helyen is ígéretes kísérletek folynak. Szegeden a szennyvízben lévő gyógyszermaradványokat ózon illetve ultraibolya sugárzás által bontják le, Nyíregyházán pedig ugyanerre a célra mikroorganizmusokat vetettek be – sikerrel.