"Számomra ijesztő, ami történik, és mélyen felháborít. Nem kaptunk indoklást arra, hogy miért nem elégséges a biometrikus azonosítás nélküli beléptető rendszer".
Az egyik fővárosi kórház dolgozója azzal kereste meg lapunkat, hogy kínai kamerákat szereltek fel a munkahelyén. Mint megtudtuk, ezeket a kamerákat számos nyugati országban tiltólistára helyezték. Több más forrással is beszéltünk, megkérdeztük az ügyben az Országos Kórházi Főigazgatóságot, a Magyar Orvosi Kamarát, az orvosi és szakdolgozói szakszervezetet – végigkövetve az ezzel kapcsolatos tiltakozási hullámot, illetve egyeztetési kísérleteket - írta a 24.hu a témáról szóló összefoglaló cikkében, melyben kitérnek arra is, hogy a kamerás megbízást elnyerő cég tulajdonosa erősen kötődik a kormánypárthoz.
"Több budapesti kórházban kötelezően meg kellett jelennie minden dolgozónak arcképfotózásra, amivel szerintem az arcfelismerő rendszerhez építenek fotóadatbázist. Volt, ahol a fotózás előbb lezajlott, minthogy hivatalos tájékoztatást adtak volna a beléptető rendszerről. Számomra ijesztő, ami történik, és mélyen felháborít. Nem kaptunk indoklást arra, hogy miért nem elégséges a biometrikus azonosítás nélküli beléptető rendszer. Egy másik budapesti kórházban járva már működő kamerákat láttam, az alattuk lévő kártyaolvasón található kijelző mutatja, hogy mit vesz fel a kamera. Ott pedig az intézmény egész aulája rajta van a képen, tehát nem csak a be- és kilépéskor a magukat azonosító dolgozókat veszi a kamera - fogalmazott az egyik kórházi forrás.
Engem is lefotóztak az új, arcfelismerős kamerarendszerhez. Egy jelenléti ívet kellett aláírnom, semmilyen elismervényt vagy az adatkezelésről szóló papírt nem kaptam. Nem mondták meg, hogy pontosan mire fogják használni a fényképemet. Azért furcsa a dolog, mert ahol én dolgozom, már van olyan belépőkártyás azonosító rendszer, amely képen is rögzíti a be- és kilépő dolgozót. Nem értem, mi szükség egy jóval drágább új rendszerre. Ráadásul a két rendszer most párhuzamosan fut, egyszerre kell használnunk a régit és az újat – mondja egy másik, szintén egy fővárosi intézményben dolgozó, ugyancsak névtelenséget kérő forrásunk. „Van olyan osztály a kórházban, ahol a betegek kezelésére szolgáló berendezések kétharmada nem működik, de nem javítják meg. Az épület is egy romhalmaz, arra sincs pénz, viszont a biztonsági előírások lassan szigorúbbak, mint egy börtönben. Volt olyan kollégám, aki nem járult hozzá a fotózáshoz, ezért elbocsátották, miközben így is kevesen vagyunk. Mire jó ez az egész?” – kérdezi riportalanyunk. „Hozzáteszem: négy éve drákóian üldözik a fusizást, a magánbetegek közkórházi munkaidőben való kiszolgálását. Ennek dacára ma is vannak nálunk olyan orvosok, akik a műszakjuk alatt kimászkálnak a privát rendelésükre, holott a dolgozók mozgását jelenleg is rögzítik. Kíváncsi vagyok, ha ezek a szuperkamerák működésbe lépnek, lebuktatják-e őket? Szerintem eddig sem a berendezésen múlott.”
Továbbiak a teljes zárt cikkben