Nem fizetik számláikat a rendőrök, a kormányhivatalok és a kórházak sem.
Az államháztartás központi alrendszerébe tartozó költségvetési szervek által jelentett lejárt tartozásállomány összege 2015. szeptember 30-án 74 milliárd forintra csökkent szeptemberben, ami 1,9 milliárd forinttal alacsonyabb, mint egy hónappal korábban. Ennek ellenére a 721 közintézményből 403 nem fizeti ki időben beszállítóit. Az elmúlt hónapok kórház-konszolidációja után a közintézmények lejárt tartozása 70-80 milliárd körül kezd stabilizálódni, ami azt jelenti, hogy a közintézmények még mindig tetemes pénzzel tartoznak beszállítóiknak. A Magyar Államkincstár most publikált szeptemberi adatai szerint a lejárt tartozások 74 milliárd forintra rúgnak - ez 1,9 milliárd forinttal alacsonyabb az előző havi adatnál – írja a Napi.hu portálja.
Miközben a költségvetés fürdik az adóbevételek - az NGM adatai szerint 500 milliárd forinttal több folyt be eddig is mint egy évvel korábban -, ráadásul a nulla infláció mellett a közintézmények kiadásai is emelkedtek, mindezek mellett minden második költségvetési intézmény képtelen fizetni a számláit a beszállítók felé. Az MÁK adatgyűjtése szerint ugyanis a működő 721 közintézményből 403-nak van lejárt tatozása.
Az összes tartozásból 30 nap alatti 26,2 milliárd forint, 30 és 60 nap közötti 15,3 milliárd, 60 napon túli lejáratú 31,9 milliárd. A tartozásállomány teljes összegéből az állammal szemben fennálló tartozás összege 10,1 milliárd , a szállítókkal-szolgáltatókkal szemben fennálló tartozás állománya - amelyből 3,6 milliárd államháztartáson belüli tartozás - 63,9 milliárd forint. A tartozásállományból 41,6 milliárd (az összes tartozás 56,1 százaléka) az egészségügyi intézményeknél halmozódott fel.