• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A kórházi osztályaikat féltik a baranyaiak az összevonások miatt

Lapszemle 2023.07.22 Forrás: Népszava Online
A kórházi osztályaikat féltik a baranyaiak az összevonások miatt

kórházA rutinfeladatokat, a kisműtéteket gyakran a vidéki osztályokra bízzák, akár még akkor is, ha a beteg pécsi.

Komló, Mohács, Siklós és Szigetvár kórháza júliustól a Pécsi Tudományegyetem (PTE) intézményévé vált. Az alapítványi egyetem két vezetőjét kérdezte a népszava.hu az integráció várható hatásairól, s ők azt prognosztizálják: nemcsak a négy járás, de Baranya egésze jól jár az intézmények összeolvadásával. Ugyanakkor a négy kórház végleges gyógyító profiljának és maradéktalan működésének kialakítása hosszabb időt vesz igénybe – tudták meg Sebestyén Andortól, a PTE Klinikai Központjának elnökétől. (A központ feladata lesz, hogy kidolgozza és megvalósítsa a városi kórházak szakmai integrációját.)

A négy eddig az állam kezében lévő kórház ellátó képessége nagyon különböző: míg a siklósi intézménynek csak kettő, a komlóinak pedig négy osztálya van, addig Mohácson és Szigetváron több mint tíz osztályon folyik gyógyítómunka. A négy város és környékének lakói azt remélik, hogy ezek az osztályok megmaradnak, esetleg még szaporodnak is. Sebestyén Andor ezzel kapcsolatban úgy fogalmaz, hogy ezeknek az intézményeknek továbbra is fontos feladata lesz a körzetükben élők ellátása. Mind a négy helyszínen erősíteni akarják a járóbetegellátást.

Figyelembe veszik a munka elosztásánál azt is, hogy egy-egy kórház melyik szakterületen bír egyedi adottságokkal, kiválóságokkal. Ennek alapján például Komlón tovább fejlesztik a pulmonológiai osztályt, míg Mohácson a gasztroenterológiai, Szigetváron pedig az addiktológiai osztály kap több feladatot. Mindez azt szolgálja majd, hogy a klinikai központ – a városi kórházakkal kiegészülve – a 360 ezer lelkes Baranya megyét képes legyen a mostaninál magasabb színvonalon kiszolgálni.

Vagyis a terv az, hogy a klinikai központ és a kórházak egy intézményként, komplexen gondolkozzanak a rájuk háruló feladatokról. Ebből adódik, hogy a széles körű szakmai összefogást igénylő, bonyolult orvosi vizsgálatok és beavatkozások pácienseit a pécsi klinikai központban látják majd el, míg a rutinfeladatokat, a kisműtéteket gyakran a vidéki osztályokra bízzák, akár még akkor is, ha a beteg pécsi. Ezzel a munkamegosztással elérhetőnek tűnik, hogy a betegek gyorsabban kapják meg a megfelelő ellátást. Arra viszont nem lehet számítani, hogy a városi kórházakban új osztályok nyílnak. Ehhez nincs elegendő orvos és szakdolgozó.

További részletek a cikkben.