E héten több mint kétezer orvos kollektív felmondását adják át a kórházigazgatóknak.
A cseheknek már sikerült, mi most követjük a példájukat. E héten több mint kétezer orvos kollektív felmondását adjuk át a kórházak igazgatóinak. A miniszternek és a kormánynak így is üzenjük: vagy teljesítik két legfőbb követelésünket, vagy januártól sok intézet működésképtelen lesz, ahol legfeljebb négyezren, de lehet, hogy sokkal kevesebben maradnak, mert még többen tartanak majd velünk - jelentette be Michal Polician, a szlovákiai orvosok szakszervezetének (LOZ) elnöke. Majd hozzátette: -Többlépcsős béremelést kérünk. Továbbá azt, hogy a kórházakat ne alakítsák át állami részvénytársaságokká, mert ezzel tulajdonképpen a privatizálásukat készítenék elő - érvelt a szakszervezeti vezető.
Ivan Uhliarik, az egészségügyi tárca vezetője alaptalan riogatásnak nevezte az utóbbi aggodalmakat. - Hosszabb távon sem tervezzük az állami kórházak magánosítását, viszont szeretnénk véget vetni a pazarlásnak.
Nemrég az állam elengedte a 130 millió eurós visszatérítendő kölcsönt, ennek ellenére már újabb 420 millió adósságot halmoztak fel. Ebből 350 milliót a pénzügyminisztérium nemrég kifizetett, de ez a gyakorlat nem folytatható tovább. Jelenleg a kórházigazgatók legtöbbször csupán intézők. Ha részvénytársaságokká válnak, akkor menedzserek lesznek, és személyes felelősséget is kötelesek lesznek viselni a rájuk bízott intézmény gazdálkodásáért - hangoztatta a tárcavezető.
Több főorvos nyilvánosan támogatta ezt a tervet. Mások viszont attól tartanak, hogy ebben az esetben elbocsátásokkal igyekeznek majd javítani a gazdasági mutatókon. Mind többen pedig a fizetős kórházi ellátás visszaállítását követelik.