Jelenleg ez egy klinikai kísérlet, aminek a hosszútávú célja, hogy a napi gyakorlat része legyen.
Nem mindennapi transzplantációt hajtottak végre a Pécsi Tudományegyetemen június elején a Széchenyi Terv Plusz program keretében megvalósuló Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratóriumban. A méhátültetés körülményeiről, a benne rejlő jövőbeni lehetőségekről Kovács Kálmán klinikaigazgató és Farkas Bálint, a projekt szakmai vezetője beszélt a bama.hu-nak
– Kik lehetnek majd alkalmasak a méhátültetésre?
F. B.: – Azokon a hölgyeken szeretnénk segíteni, akiknek valamilyen okból kifolyólag kivették a méhét vagy úgy születtek, hogy nincs méhük. Fontos hangsúlyozni, hogy a beavatkozás költséges, nagy rizikójú és egy válogatott betegcsoporton lehet csak megcsinálni. A páciensnek a műtét után kilökődésgátló szereket kell szednie. A transzplantáció lehetőségét a stabil párkapcsolatban élő nőknek kívánjuk felajánlani első körben.
K. K.: – A sikeres transzplantáció után mesterséges megtermékenyítésen fog részt venni a hölgy. Beültetjük az embriót, majd császármetszéssel zárul a terhesség. Általában a császármetszés során el is távolítjuk a méhet, s a nőnek utána már nem kell kapnia az immunrendszer működését gátló (kilökődésgátló) kezelést. Hozzáteszem, hogy elég nagy százalékban koraszülés a vége ezeknek a terhességeknek. Maga a várandósság is egy szuper magas rizikójú terhesség, a 9 hónap legnagyobb részét a klinikán tölti majd a páciens.
– Kinek a méhét kaphatják meg a páciensek?
K.K.: – Több opció is van, az egyik elhunyt donor bevonásával lehetséges, ám mi az élő donor módszert fogjuk alkalmazni. Ezeknél a műtéteknél általában a páciens édesanyja szokott lenni a donor. Ebből is következik, hogy nagy valószínűséggel a mi betegpopulációnk az úgynevezett MRKH-szindrómával (méh nélkül) születtek lesznek. S olyan egészséges méhet kell transzplantálni, ami már korábban terhességet kihordott.
F. B.: – Hozzáteszem, hogy csak a méh kivétel 9-12 órás műtét, ez nemcsak nőgyógyászati feladat, hanem érsebészeti munka is. Az egész folyamat (a méhkivétellel, átültetéssel, megtermékenyítéssel, császármetszéssel) egy kb. 50 fős csapat összehangolt munkája. Jelenleg ez egy klinikai kísérlet, aminek a hosszútávú célja, hogy a napi gyakorlat része legyen. Takács Péter államtitkár támogatásáról biztosított minket, jelenleg az engedélyeztetési folyamatok zajlanak.
További részletek a teljes interjúban