Arra nem ad magyarázatot a törvény, miért indokolt egy állami feladatot alapítványba kiszervezni, miközben ez pluszköltséggel jár: az alapítványt működtetni kell.
Jövő januártól működik majd a kormány által létrehozott Batthyány-Strattmann László Alapítvány, amely a tb-támogatással nem rendelhető gyógyszerek, segédeszközök árához járul hozzá egyedi elbírálás után. A kormány tehát a feladatot kiszervezi az egészségbiztosítótól, kiveszi az államigazgatás rendszeréből és egy – egyelőre ismeretlen személyi összetételű, szakmai hátterű – alapítvány feladatává teszi - elemzi a keddi döntést a hvg.hu.
Az Alapítvány a közfeladat ellátását teljes körűen megkapja, vagyis az egyedi kérelmek befogadása, kezelése, elbírálása mellett pénzt is kap az államtól, amiből az egyedi támogatásokat nyújthatja. A törvény szerint az alapítvány “vagyonáról a kormány gondoskodik és működéséhez 2025-től kezdődően évente támogatást nyújt”.
Arra nem ad magyarázatot a törvény, miért indokolt egy állami feladatot alapítványba kiszervezni. Elhallgatja azt is, hogy ez pluszköltséggel jár: az alapítványt működtetni kell, annak van vezetése, kuratóriuma, őket is fizetni kell. Ahogy a támogatási kérelmeket elbírálókat is, bár őket eddig is fizették, csak a közigazgatásban dolgoztak.
Arról még kevesebbet ír a jogszabály – talán majd a később várható végrehajtási rendelet ezt részletesen kifejti –, hogy milyen szempontok alapján és kik, milyen szakmai háttérrel, pontosan milyen folyamat részeként döntenek majd az alapítványhoz befutó támogatási kérelmekről, hogyan zajlik majd az “egyedi elbírálás”.
A törvény alapján az alapítvány – amely jogosult a beteg személyes és egészségügyi adatai kezelésére – “a méltányossági jogkörében eljárva, az emberi élet és egészség védelme, valamint a társadalmi és gazdasági felelősségvállalás szellemében, nem hatósági eljárás keretében dönt a támogatás nyújtásáról vagy annak megtagadásáról.”
További töprengés a teljes cikkben