A javaslat hangsúlyozza, hogy az önhibájukon kívül rászorulókat kell támogatni – ami felveti a kérdést, hogy mi számít önhibának.
Tiltakoznak a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei (BMSZKI) a szociális törvény tervezett átalakítása miatt, ugyanis véleményük szerint a javaslat szakmai és erkölcsi szempontból aggályos, valamint szembemehet Magyarország nemzetközi egyezményben vállalt kötelezettségével is, írja a Mérce.
A javaslat ellen a Szociális Munka Etikai Kódexe jegyében is fel kell emelniük a szavukat.
„A szociális munkás felelőssége, az Etikai Kódexet aláíró és csatlakozó szakmai szervezetek joga és kötelessége, hogy felhívják a döntéshozók, valamint a közvélemény figyelmét mind arra, amiben a nélkülözés és a szenvedés kialakulásáért a döntéshozók, a társadalom vagy egyes intézmények felelősek, illetve amivel akadályozzák ezek enyhítését. A szociális munkás tevékenységével, szakmai állásfoglalásaival segíti elő a társadalmi változásokat” – idézi Facebook-posztjában a BMSZKI.
De mint kifejtik, szembemegy a javaslat az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatával, hovatovább Magyarország Alaptörvényével is, melyet a NER idején fogadtak el. Igaz, utóbbit az elmúlt bő évtizedben számtalanszor módosították, mindazonáltal továbbra is tartalmazza az alábbiakat:
Külön érdekesség, hogy a javaslat hangsúlyozza, hogy az önhibájukon kívül rászorulókat kell támogatni – ami felveti a kérdést, hogy mi számít önhibának, illetve önhiba esetén inkább kellene-e szenvedni hagyni az embert – valamint hogy hogy az államnak miért kellene egyházi szervezeteket támogatnia azért, hogy az állam feladatait végezzék el.
További részletek a Mérce cikkében.