Kik azok a parabolikus doktorok, hogyan kaphatják meg ezt a címet egyetem nélkül?
A látszat néha csal és ezt nem csak a pénztárcánk, az egészségünk bánhatja. A jól marketingelt, súlyos tíz-, esetleg százezrekbe kerülő kezelések szembemennek a hagyományos, nyugati módszerekkel. Ez nem feltétlenül jelent rosszat: az akkupunktúra vagy a gyógynövények például megfelelő kezeléssel jó hatással lehetnek a szervezetre, de önmagában egyetlen „csodamódszer" sem gyógyítja a rákot vagy más súlyos betegséget. A Magyar Nemzet Online utánajárt, kik azok a parabolikus doktorok, hogyan kaphatják meg ezt a címet egyetem nélkül, és egyáltalán: mit kell tudni a 'dr. titulusról.
Az egésznek tulajdonképpen a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) ad megfelelő jogi hátteret, ugyanis ez az „intézmény" vette lajstromba a Hu-Man Medica Parabolikus/Szimbolikus Doktor, ’Dr. kifejezést. Egy nyilvános adat szerint Husvéth György 2008-tól mostanáig tizenöt védjegybejelentést adott be, és egyet, ez utóbbit 2011-ben elfogadták. Így jött lére a Hu-Man Medica Parabolikus/Szimbolikus Doktorok Társasága, amelynek elnöke Husvéth. Őt természetesen próbálták utolérni telefonon, hogy a saját nézőpontját is megismerjék, de nem volt hajlandó nyilatkozni.
A lap megkeresésére az SZTNH illetékese elmondta, hogy e kifejezésből önmagában a ’dr. nem is használható, ugyanis ez így nem minősül védjegynek, vagyis nem licencelhető. Erről persze a „friss diplomások" nem tudnak és gyakran úgy használják a védjegyet mint titulust,’dr. X. Y.
Az aposztrófos doktorok létjogosultságát a Magyar Orvosi Kamara és a Magyar Természetgyógyászok Szövetsége is bírálja, de tenni ellenük jogilag ők nem tudnak. Dr. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke így nyilatkozott a helyzetről idén szeptemberben:
"A dr. titulus orvosláshoz nem kötődik, a parabolikus doktori címet használók köre tisztázatlan. Rengeteg kárt okozhat, hiszen a betegek gyakran nem veszik észre a különbséget. Szeretném, ha a magyar hatóságok könyörtelen következetességgel fellépnének az ilyen félreérthető tevékenység ellen, ami nemegyszer közönséges csalásokhoz is vezethet, amelyekkel a betegeket megtévesztik, és ez súlyos következményekkel járhat. Tenni sajnos nem tudunk ellene, mivel a Magyar Orvosi Kamara nem joghatóság, de élesen elhatárolódunk attól, hogy ilyen módon próbáljanak visszaélni a betegek bizalmával".
A lap utánanézett néhány vizsgálatnak is, amelyeket aposztrófos doktorok végeznek, ezekről a teljes cikkben