18 órás parlamenti vitát hozott az egészségügy átalakításáról szóló törvénycsomag. A felek nem győzték meg egymást.
A tervezet elfogadásának hátráltatásában a Demokratikus Koalíció vállalta a legnagyobb szerepet, ők mintegy négy és fél órát érveltek. Vezérszónokuk, Komáromi Zoltán, aki pártja idejéből 50 percet vállalt, egyebek mellett azt kifogásolta, hogy a salátatörvénybe 150 intézkedést zsúfoltak, miközben nem tájékoztatták azokat, köztük a betegeket sem, akiket ezek érintenek, írja a Népszava online.
Csaknem két órán át vitték a szót a Momentum politikusai. A legaktívabb képviselőjük, Sebők Éva, a vita szinte teljes 18 órájában benn volt az ülésteremben. Ő úgy értékelte, hogy az előttük lévő, „kapkodva összefércelt javaslat”, csupán arra kísérlet, hogy a kormány fenntartsa egy működő egészségügy látszatát.
A szocialisták valamivel több mint másfél órán át kritizálták a javaslatcsomagot. Legtöbbet Harangozó Tamás vállalt, ő egyebek mellett arra emlékeztetett, hogy a Fidesz-kormányok más országokhoz képest is keveset költenek GDP-arányosan az egészségügyre. Szerinte 2020-ban is csak azért nőtt a GDP 6,4 százalékára az egészségügyi közkiadás, mert az állam mintegy 300 milliárd forintért vásárolt a lélegeztetőgépeket.
A Jobbik szintén másfél órát szakított ki magának a vita 18 órájából. Az időkeretük felét Lukács László György használta fel. A politikus azzal vádolta meg a Fideszt, hogy elpazaroltak 12 esztendőt. „Önöknek 2010 óta szinte folyamatosan megvolt az a kétharmados szilárd felhatalmazásuk, amellyel a nagy ellátórendszerekhez hozzá lehet nyúlni. Szociális rendszer, egészségügyi rendszer, oktatás, valamennyi rendszer, amely krízisben volt és válságba került a rendszerváltás után. Ám önök ezt a tizenkét évet, ezt a felhatalmazást mind idáig elpazarolták.” A benyújtott csomagról úgy fogalmazott: nem egyéb mint ámokfutás, központosítás.
A Fidesz képviselői 1 óra, 25 percet beszéltek. A legtöbbet, 18 percet Selmeczi Gabriellát hallhattuk. Ő azt vetette az ellenzék szemére, hogy a legutóbbi kilencpárti fórumra három ellenzéki párt oda sem ment.
További részletek a nepszava.hu cikkében.