Két gyártó is versenyzik az oltást leghamarabb kifejlesztőnek járó dicsőségért, de hatékony kezelést is ígérnek.
Az elmúlt hónapokban mind azEgyesült Államokban, mind Európában szokatlanul sok öt év alatti gyermek került kórházba légúti óriássejtes vírusfertőzés (RSV) miatt: a gyerekosztályok túlterheltek, a koronavírus, az influenza és az RSV együttes jelenléte pedig tridémiához vezet, írja az Infostart.
A vakcináért folytatott közdelem a hatvanas években kezdődött meg a Nature cikke szerint: ekkor elölt vírusos oltást készítettek, de amikor ezt beadták, két csecsemő is életét vesztette.
A következő téli szezonban az oltott, majd RSV-vel megfertőződött gyerekek 80 százaléka került kórházba – a placebócsoport tagjainál ugyanez az arány mindössze 5 százalékos volt. Ez megtorpanást jelentett: a kutatóknak meg kellett érteni, mi történt.
Az elölt vírus útját elvetve fehérje alapú oltáson kezdtek el dolgozni. Áttörést jelentett, amikor a tudósoknak sikerült jellemezniük az RSV felszínén található F fehérje különböző konformációit. Az F fehérje segít összehozni a vírus és a gazdasejt membránját, hogy a vírus meg tudja fertőzni a sejtet.
Az oltáson több cég is dolgozik. A Pfizer egy kísérletben terheseknek adta be a vakcinát, hogy növelje a teljes antitestszámukat: az elképzelés szerint ezek az antitestek átadódnak majd a csecsemőknek. A Pfizer sajtóközleménye szerint ez a stratégia 8,8 százalékos hatékonyságot mutatott az RSV súlyos eseteivel szemben a csecsemőknél a születést követő 90 napban.
További részletek az Infostart cikkében.