Tizennégy év után ismét Kaposváron tartják a Magyar Belgyógyász Társaság Dunántúli Szekciójának vándorgyűlését.
A kétévente megrendezett tanácskozáson a szekció vezetősége által felkért, a Dunántúlon tevékenykedő vezető hazai szakemberek közreműködésével áttekintik az elmúlt két év belgyógyászati újdonságait. A vándorgyűlésen lehetőséget kívánunk biztosítani a belgyógyászat különböző területein tevékenykedő szaktekintélyeknek, hogy megosszák egymással a két év alatt összegyűlt újdonságokat – nyilatkozta a sonline.hu-nak Hunyadi Béla akadémiai doktor, osztályvezető főorvos.
Néhány percben persze lehetetlen összefoglalni, milyen fajta újdonságok születtek ebben az időszakban. Rengeteg új vizsgálati módszert ismertünk meg a molekuláris diagnosztika területén. Vannak új célzott terápiák, amelyek egy adott sejtféleségre egy adott mesterségesen előállított molekulával képesek hatni. Ez az egyik egyértelműen fejlődő tudomány, amely nem csak kétévente, hanem szinte hónapról hónapra újdonságokat eredményez. S ez érvényes a daganatos, a gyulladásos betegségek, a fertőzések kezelésére egyaránt, szinte valamennyi területére az orvostudománynak.
Hunyadi Béla professzor szerint rohamtempóban fejlődött az elmúlt két évben egyes daganatok kezelésére – beleértve a vér- és nyirokszervi daganatokat is –, teljesen új, nagyon hatékony gyógyszereket fejlesztett ki az orvostudomány és a gyógyszergyártók. A másik talán leginkább fejlődő szegmens a saját szakterületem, a C vírus által okozott krónikus májgyulladás kezelése – mutatott rá Hunyadi professzor, aki kiemelte azt is, az elmúlt két évben soha nem látott hatékony, jól tolerálható és szinte 100 százalékos gyógyulást eredményező kezelés fejlődött ki hazákban is. Ha pedig a helyi viszonyokra gondolunk, mindenképpen ki kell emelni a diagnosztikai központban a PET-nek a megjelenését, illetve a kórházban a szív- és érrendszeri beavatkozások lehetőségét. Ezek ugyan nem feltétlenül nagyon új eljárások, de itt helyben mindenképpen óriási előrelépést jelentenek – jegyezte meg a szakember.