• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Candida: Minden perc számít

Lapszemle Forrás: Népszabadság

A kórokozó felismerését, tipizálását mindössze néhány órára rövidítik az új eljárások.

A felbukkanása után néhány nappal már halálos áldozatokat is követelt a németországi élelmiszerjárvány. Ez aktuálissá teszi Robert Langer professzor és kutatócsoportja minapi bejelentését. A gombás betegségek ez évi tudományos ülésén Massachusettsben olyan új, a mágnesesség elvén alapuló eljárást mutatott be, ami a kórokozó felismerését mindössze néhány órára rövidíti. A módszer a képalkotó diagnosztikából ismert mágneses magrezonancia-jelenségen alapszik.

A tudósok öt candidagombafajra érzékeny „molekuláris szondát" szerkesztettek, ezek a vizsgált vérmintában mágneses teret gerjesztve azt érzékelik, hogyan változik meg a jelen levő vízmolekulák hidrogénatommagjának pörgő mozgása. (Ez minden magrezonancia-vizsgálat alapelve). A változás a candida-fajra lesz jellemző, és kimutatható először, hogy van-e a mintában kórokozó, másodszor: ha igen, melyik candida-féleség és milyen mennyiségben.

A candida-fertőzésben terápia nélkül a betegek 40 százaléka meghal. (Itt az orvosi értelemben vett candida-fertőzésről van szó. Ez súlyos betegség és nem azonos a természetgyógyászati gyakorlatban emlegetett kandidiázissal. A candidagomba mindig jelen van a szervezetben, tünetet egyáltalán nem okoz. Dr. Simon Gyula mikológus korábban közzétett nyilatkozata szerint szükségtelen, egyszersmind lehetetlen kiirtani, de ez nem is ajánlott, hiszen a normál baktérium flóra része.) Baj abban a ritka esetben van, ha a candida ténylegesen kórokozóvá válik.

Egy másik, ugyancsak mágnesesség elvén alapuló diagnosztikai eljárásról először 2009-ben adott hírt Michael Super a Harvard Egyetemről. Kutatási területe a szepszis (vérmérgezés). Ez az életveszélyes állapot több szerv gyulladásával jár, a fertőzésre adott súlyos válaszreakció. A gyorsan elkezdett kezelés itt kiváltképp sürgető, a késedelem óránként 5-9 százalékkal növeli a halálozási arányt.

Michael Super egy mannóz-kötőlecitin (MBL) nevű fehérjével vont be mágneses részecskéket. Az MBL immunfehérje, azaz fertőzés esetén azonnal a kórokozó falához kapcsolódik. A mágnessel preparált MBL ugyanezt teszi, az általa „lekapcsolt" kórokozók mágneses térben komputeres mikroszkóp alatt felismerhetővé válnak. A vizsgálat egyetlen óra alatt lezajlik és további egy óra az antibiotikum-érzékenység megállapítása.

Prof. dr. Ludwig Endre infektológus főorvos szerint, ha az említett eljárások klinikai vizsgálatokban is hasznosnak bizonyulnak, ez mérföldkő lesz a kórokozók felismerésében, hiszen a gyors és hatékony kezelés jelentősen javítja a beteg túlélésének esélyeit.