Mesterséges ízfokozókkal pótolják a kifogásolt természetes összetevőket a csőd elkerülésére.
A hazánkban bevezetett chipsadó arra kényszerítheti a cégeket, hogy az érintett termékekben helyettesítő anyagokkal, mesterséges ízfokozókkal pótolják a kifogásolt természetes összetevőket, az a gyártó, aki nem ezt az utat választja, a piaci részesedésének csökkenését, a kis cégek esetében a létét kockáztatja – hívta fel a figyelmet az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége (ÉFOSZ).
A szervezet szerint nem meglepő, hogy az ENSZ napokban tartott közgyűlésén több politikus is kedvezően értékelte a magyar chipsadó ötletét. „A világgazdasági válság újabb mélypontja felé közeledve a politikusok érdeklődése néhány más országban is új pénzforrások, például egyes élelmiszerek megadóztatása felé fordul. Eközben figyelmen kívül hagyják, hogy a táplálkozástudománnyal foglalkozók körében az elmúlt húsz évben elfogadottá vált, a táplálkozással összefüggő népegészségügyi problémákat nem egy-egy élelmiszer fogyasztása, hanem általában a mozgásszegény életmód és a kiegyensúlyozatlan étrend okozza" – áll a szövetség közleményében.
A magyarországi chipsadó bevezetését követően az ÉFOSZ egyetért Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár azon üzenetével, miszerint a gazdasági társaságoknak több felelősséget kell viselniük az általuk előállított termékek népegészségügyi hatásaival kapcsolatban.