• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kevesebb kórház kellene

Lapszemle Forrás: Világgazdaság

Hiányos a konszignációs raktárak jogszabályi háttere, sokan onnan veszik igénybe a gyógyításhoz szükséges termékeket.

Nem tudni, hogyan felel meg Magyarország a januártól hatályba lépő közbeszerzési törvénynek, amely harminc-, de nem több mint hatvannapos fizetési határidőt ír elő a beszállítói számlák kiegyenlítésére - mondta Csató András, az Orvostechnikai Szövetség társelnöke. Soha nem tapasztalt mértékű a kórházak eladósodása, ez év közepén a 127,7 milliárdos kinnlevőségből 45 milliárd volt a lejárt tartozás.

A korábbi évek kórházi átalakulásai miatt korlátozottá vált a tulajdonos önkormányzatok kontrollja a társaságokká alakult intézmények fölött, félő, hogy bennragadnak a tartozások. Hiányos a konszignációs raktárak jogszabályi háttere, sokan onnan veszik igénybe a gyógyításhoz szükséges termékeket.

Az idei költségvetésben 445 milliárd forintot irányoztak elő a fekvőbeteg-ellátás finanszírozására; félő, hogy jövőre nominálértéken is csökkenéssel kell számolni, ez a jelenlegi struktúra működtetéséhez kevés - hívta fel a figyelmet Zátrok Zsolt, az Orvostechnikai Szövetség társelnöke. Tetézi a bajt, hogy a kórházépületek átlagéletkora hetven év felett van, az orvosi műszerparké 15 évnél több.

Szerinte a mai 160 helyett 35-45 kórház elegendő lenne a betegellátásra, ha a kapacitások most 20 százalékos kihasználtságát 70-75-re emelnék a telekommunikáció eszközeinek, a mentőszolgálat lehetőségeinek a javításával. Csak lépni kellene, mert "semmi sem állandóbb a változásnál" - idézte Hérakleitosz görög filozófust.

A KSH szerint a 45-59 éves korosztály tagjainak csaknem fele panaszol valamilyen egészségügyi korlátozó tényezőt, közel 70 százalékuk krónikus beteg - mondta Jóbai Zsolt, az Orvostechnikai Szövetség alelnöke. Tény az is, hogy 550-600 ezren élnek valamilyen fogyatékossággal, számukra létkérdés a megfelelő gyógyászati segédeszközökhöz való hozzáférés. Ennek ellenére reálértéken az idén 16,1 milliárd forinttal ér kevesebbet a gyesre költött tb-kassza a 2004. évinél. Tervezhetetlen az eszközök tb-befogadása, a transzparencia részlegesen érvényesül, a kölcsönzési rendszer életképtelen. Pedig megfelelő többletforrás esetén sok rokkantnyugdíjas visszavezethető lenne a munkába, ez növelné a költségvetésbe jutó járulékok és adók nagyságát.