A minimálbérét dolgozók alig 4 ezer forinttal kapnak kézhez többet, mint 2010-ben.
Bár a kormány hirdetésekben állítja, hogy 2010 óta 24 ezer 500 forinttal nőtt a minimálbér, ebből mindössze 4 ezer forint kerül a dolgozók zsebébe. A kabinet szerint a "jelentős" emelés nyertesei a rehabilitációs ellátásra jogosultak is, csakhogy ők éppen azok, akiket az Orbán-kormány kitaszított a nyugdíjrendszerből – olvasható a nepszava.hu portálján.
A hirdetések szövegben nincs szó arról, hogy a bruttó összeget jelölték meg, ám a 98 ezer forintból mindössze 64 ezret kapnak meg a minimálbérét dolgozók, a 24 ezer 500 forinttal szemben alig 4 ezer forinttal többet, mint 2010-ben. Ugyanakkor 2002 és 2010 között 37 ezer 750-ről 60 ezer 236 forintra nőtt a nettó minimálbér, vagyis az az összeg, amit a dolgozó a kezébe kap. A különbség 22 ezer 486 forint. Igaz, ha a bruttóra gondolt hirdetésében a kormány, akkor az „elmúltnyolcévben" történt emelkedés 1000 forinttal valóban elmaradt a Fidesz-kormány növelésétől – sorolja a számadatokat a portál.
A hirdetés szerint a minimálbér emelése más pozitív hatással is jár, mert összegéhez több egyéb juttatás is igazodik, 2013-ban ezért az emelés mértékével arányosan növekszik a gyermekgondozási díj (gyed). Magasabb juttatást kapnak a rehabilitációs és rokkantsági ellátásra, táppénzre, álláskeresési járadékra, valamint a nyugdíj előtti álláskeresési segélyre jogosultak is. Arról viszont nincs szó a szövegben, hogy a keresetek mellett a gyermekes családok legfontosabb jövedelme a családi pótlék, illetve a gyes, amelyeknek az összege 2008 óta változatlan, emiatt már több, mint 20%-ot veszítettek az értékükből. Igaz, a gyed megőrizte reálértékét – jegyzi meg a portál.
Azt sem lehet dicsőségként elkönyvelni, hogy emelkedik a rehabilitációs ellátás összege, ezt ugyanis többek között azok kapják, akiket 2011-től kitett a kormány a nyugdíjrendszerből. Ők korábban rokkantnyugdíjasok voltak, ma pedig még nem töltötték be az 57. életévüket. A rehabilitációs ellátásuk összege a minimálbér 30–50%.