• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Diplomamunka: csak a szerző engedélyével adható ki

Lapszemle Forrás: Délmagyar Online

Nincs egységes szabály a szakdolgozatok tárolására a Szegedi Tudományegyetemen.

A jogi kari dolgozatokat digitalizálva őrzik, és ez a jövő a BTK-n is, ahol egyelőre a tanszékek, intézetek tárolják a papíralapú diplomamunkákat. Az SZTE jogi karán örök időkig megőrzik a szakdolgozatokat – közölte Herczegné dr. Német Mária, a tanulmányi osztály vezetője. A munkákat elektronikusan feldolgozzák, és az egyetemi könyvtár archiválja azokat. A 60-as évek elejéről viszont hiányoznak szakdolgozatok, akkor ugyanis pincékben tárolták a bekötött példányokat, és a nem megfelelő körülmények miatt néhány megsemmisült – olvasható a Délmagyar – online oldalán.

Az egyetemi könyvtár főigazgatója, Máder Béla elmondta: a digitalizálás olyan sorrendben történik, ahogyan a karok kérték az archiválást, és azok élveznek elsőbbséget, amelyek eleve a könyvtárban tárolták a szakdolgozatokat. A jogi karos diplomamunkák digitalizálása például már elkészült. A beszkennelt dolgozatok eredetijét a kar vezetőjének engedélyével bezúzzák, mert a könyvtár raktári kapacitása véges, és a digitalizált változat úgyis megegyezik a papíralapúval. A beszkennelt munkák egy repozitórium nevű elektronikus archívumba kerülnek, ebben szabadon lehet tájékozódni arról, ki milyen címmel írt szakdolgozatot. Ha viszont valaki valamelyiket elolvasná, akkor a könyvtár, vagy az, akinek a munkára szüksége van, megkeresi az írót, és engedélyt kér. Ilyen kérés nem túl gyakran érkezik a könyvtárhoz.

A szakdolgozatok nem nyilvános dokumentumok, íróik nem széles körnek szánták, ezért a dolgozatok csak a szerzőik engedélyével hozhatók nyilvánosságra. Ez a szabály a plágium korlátozására is alkalmas: ha szabadon hozzáférhetők lennének az írások, könnyű lenne másolni belőlük – tette hozzá Máder Béla.
A bölcsészettudományi karon tárolják a dokumentumokat, a tanszékek, intézetek például beépített szekrényekben őrzik a dolgozatokat. A karon nem selejteztek, de ez nem jelenti azt, hogy minden hallgató által valaha készített dolgozat megtalálható a tanszékeken. Kothencz Mihály, a tanulmányi osztály vezetője úgy nyilatkozott: egy részüket korábban az egyetemi könyvtár tárolta, később néhányat visszaküldtek.

Mivel a kari könyvtárak az egyetemi intézménybe kerültek, így a tanszékek könyvtáros szakszemélyzet nélkül maradtak, tehát valójában csupán tárolják a diplomamunkákat, de nem katalogizálják azokat – emelte ki Kothencz Mihály. A digitalizálást a karon tervezik.

Legolvasottabb cikkeink