Egy átlagos hétvégén mintegy 350 ezren használnak különböző tudatmódosító szereket hazánkban.
Többek között ez is elhangzott Tatabányán, a XVII. Segítők Szakmai Napján, ahol a designer drogokról dr. Zacher Gábor toxikológus beszélt – írja a 24 Óra – online.
– Mit takar a designer drog?
– A drogok legújabb nemzedéke. Lényege abban áll, hogy előveszik a régi jól bevált képleteket és minimális változtatásokat elvégezve piacra dobják az új formulát. Vegyi összetételét és kiváltott hatásai tekintve is kísértetiesen hasonlít a régire, ám így már nem számít illegálisnak, így lesznek a legális drogok.
– Mi(k)től kell tartanunk ma?
– A statisztikák szerint egy átlagos hétvégén 350 ezer ember használ valamilyen tudatmódosító szert, zömében fiatalok. Bár „csak" 16 ezren függők, 20 százaléknak sikerül viszonylag hosszabb időre leszoknia. Manapság a fiatalok körében divat kábítószert használni.
– Nem lehet elégszer megkérdezni: mi lehet az ellenszer?
– Az, hogy a gyerekek, a diákok megtanuljanak nemet mondani a drogra, és ebben a szülők és a tanárok is sokat tehetnek.
– A vevőkör évről-évre bővül...
– Legtöbb vásárló az internethez fordul, pedig online rendelésnél nem tudni, hogy mit kapnak. Jobb esetben drága porcukrot, 25-30 százalékuk döntően más hatást kap.
– Mit mutat a piaci körkép?
– Az elmúlt másfél évben majdnem ötszáz új szer jelent meg a piacon. Többek között a reklámokból közismert Dextromethorphan, a Robitussin egyik alapanyaga. Tíz-tizenöt terápiás adag egy kis alkohollal keverve komoly bajt okozhat.