Mi lehet az oka annak Magyarországon, hogy a terhesgondozás során nem kötelező a toxoplazmaszűrés?
Az európai adatok szerint minden évben Franciaországban születik a legtöbb gyermek toxoplazmózissal. A cikk első részében bemutattuk, hogy a magas esetszám nagyban a szigorú francia szűrésnek köszönhető. De vajon költséghatékony és más országok számára követendő-e a francia rutin? És mi lehet az oka annak Magyarországon, hogy a terhesgondozás során nem kötelező a toxoplazmaszűrés? - teszi fel a kérdést a szabadeuropa.hu.
Az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) oldala szerint Magyarországon körülbelül minden második ember átesett már toxoplazmafertőzésen. A Semmelweis Egyetemen 2011-ben íródott orvosi cikkben pedig az áll, hogy a szeropozitív személyek aránya a 15 és 45 év közötti korosztályban mintegy húsz százalék hazánkban.
Dr. Gábor Petra Párizsban és Versailles-ban praktizáló szülész-nőgyógyásznak a prenatális diagnosztika a szakterülete, amely a magzati rendellenességekkel és a terhesség alatti anyai betegségekkel foglalkozik. A doktornő azt mondja, hogy a számok ellentmondásosak, de a Szabad Európának adott interjúra készülve ő sem talált naprakész magyar adatokat, pedig úgy véli, a szeropozitivitás aránya lényeges tényező lehet egy nemzeti szintű prevenciós program bevezetésének megtervezéséhez.
„A terhesség alatti megfertőződés arányáról még nehezebb pontos információhoz jutni” – teszi hozzá a szülész-nőgyógyász.
Az ECDC legfrissebb riportjából azonban annyi kiderül, hogy 2014 és 2018 között mindössze négy veleszületett toxoplazmózisos esetet jelentettek Magyarországról, míg Franciaországból 961-et (és a két ország lélekszáma közötti különbség sem magyarázza ezt az aránytalanságot).
A cikk első része itt olvasható.