A folyamatosan romló forint-euró, forint-dollár árfolyam negatív hatással van a fogászati kezelések árára.
Számos ok miatt elkerülhetetlen idén az áremelés a fogászati kezeléseknél és a fogpótlásoknál – nyilatkozták egybehangzóan fogorvosok és fogtechnikusok a növekedés.hu-nak. Lesz, ahol akár harmadával többet kell majd fizetni, mint tavaly, másutt csak minimális lesz a korrekció, de az biztos, hogy kisebb-nagyobb áremelés nem csak a magán-, hanem az állami rendelőkben is lesz.
Az immár két éve tartó koronavírus-járvány, valamint az annak következtében kialakult gazdasági válság, az infláció az egészségügyi, ezen belül a fogászati költségek alakulására is rányomta a bélyegét, sok területen elképesztő mértékű drágulást okozva. A folyamatosan romló forint-euró, forint-dollár árfolyam negatív hatással van a fogászati kezelések árára, mert a fogászati és fogtechnikai alapanyagok, gépek és berendezések döntő részben, több mint 90 százalékban importból származnak. Ha egyáltalán beszerezhetők, az alapanyag- és alkatrészhiány ugyanis itt is megjelent már, tovább növelve a költségeket.Az egyik legkiterjedtebb vevőkörrel rendelkező fogászati webáruházat, a fogászatianyagok.hu-t működtető Creativ Dental tulajdonos-cégvezetője, Jakab Ildikó azt mondta, mindenhol óriási fennakadások vannak, régi, megbízható partnereik, akik eddig 2 héten belül szállítottak, most nem ritkán 2 hónapos határidővel tudnak csak szállítani.
A fogászati kezeléseknél átlagosan 20-30 százalékos áremeléssel kell számolni. A drágulást a beszállítók tavaly még kompenzálni tudták, döntően azért, mert 2020-ban, a járvány első évében hónapokig nem dolgozhattak a fogorvosok. Tavaly azonban már nem volt korlátozás, további áremelés a fogászati alapanyagok piacán viszont igen, és a nagyon komoly, 50 százalékos vagy annál is nagyobb mértékű drágulás sem ritkaság.