Mivel a designer drogok hatóanyagai nem ismertek, a mentősöknek is kockázatos, hogy milyen hatást vált ki a betegből.
Egy svéd tanulmány azt bizonyítja, hogy az opiátokat fogyasztóknál 25-ször, a marihuánával élőknél 10-szer gyakoribb a korai halálozás bekövetkezése 55 éves korig, míg a dohányzásnál ez „csak” kétszeres, az alkoholnál pedig 1,2-szeres – többek között erről beszélt Prof. Dr. Haller József, a Drogkutató Intézet igazgatója az MCC Feszt a drogfogyasztás veszélyeiről szóló pódiumbeszélgetésén - tudósított a mandiner.hu.
A pódiumbeszélgetés résztvevői a kábítószerek és a kannabisz fogyasztásának veszélyeit részletezve arra is felhívták a figyelmet, hogy a szer nem feltétlenül úgy okoz halált, mint egy méreg, ám az általa kiváltott hatások brutálisak. Haller József példaként említette a közlekedési balesetet, a hallucinogének miatt született extrém döntéseket, valamint a hosszú távú egészségügyi következményeket.
Arról is beszéltek, hogy bár egyesek megpróbálják bagatellizálni a problémát azzal, hogy ők ismernek olyat, aki évtizedek óta szerfogyasztó, és nincs semmi baja, a történet ennél jóval bonyolultabb, ők pedig nem látják a nagy képet, csak egy-egy, olykor szélsőséges kivételnek számító esetet.
Győrfi Pál is visszaemlékezett, hogy amikor elkezdett mentőzni a 80-as években, általában szipusokhoz kellett kimenniük, aztán jött a heroin, most pedig a designer drogok, amit olyanok is megengedhetnek maguknak, akik egy jobbfajta alkoholt sem tudnának megfizetni.
A beszélgetés moderátora, Téglásy Kristóf, a Drogkutató Intézet stratégiai igazgatója elárulta, egy biofű ára akár 500 forint is lehet, amire Haller József hozzátette, valójában se nem bio, se nem fű – Győrfi Pál pedig azzal kapcsolódott a beszélgetéshez, hogy mivel a szerek hatóanyagai nem ismertek, a mentősöknek is kockázatos, hogy milyen hatást vált ki a betegből. Továbbiak a cikkben