Fikarcnyit sem engedett az ellenzéknek az egészségügy átalakításáról szóló javaslat módosításában a Népjóléti Bizottság ülésén a kormánypárti többség.
A reformcsomaghoz a múlt heti mintegy 18 órás parlamenti műszak után mindössze öt módosító javaslat érkezett a részletes vitát bonyolító szakbizottság ülésére. A legtöbb változástatást a DK indítványozta, miután magukra vállalták, hogy a Magyar Orvosi Kamara korrekciós javaslatait módosítások formájában benyújtják. Ezek egyebek mellett érintették a praxisjog újraszabályozását, a kirendelés szabályainak pontosítását, továbbá a köztestület azt kérte, hogy az Orbán-kormány egyelőre törölje a javaslatból a tervezett teljesítményértékelési rendszer bevezetését, írja a Népszava online.
Utóbbi szerint a jobban teljesítő dolgozók fizetése akár 40 százalékkal is nőhetne, a rosszabbul teljesítőké viszont 20 százalékkal csökkenhetne. Az orvosi kamara szerint az ellátás minőségét, biztonságát javító értékelés csak kellő előkészítés után vezethető be és a parlament elé benyújtott javaslat erre nem biztosít kellő időt. Az LMP képviselője Kanász-Nagy Máté szintén kezdeményezte a kirendelés szabályainak pontosítását.
A módosítások közül a bizottság támogatásával kizárólag a kormánypárti Kósa Lajos javaslataival korrigálták az eredeti szöveget. Ez előzetes engedélyhez köti azon szolgáltatások működtetését, amelyeket most az intézmények nem a szolgálati jogviszonyban foglalkoztatott munkavállalói végeznek. (Például művese kezelések.) A fideszes indítvány alapján a kormány felhatalmazást kap annak kijelölésére, hogy ki adhatja ki ezt az engedélyt.
További részletek a Népszava online cikkében.