• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

El lehet adni a sikeres kutatási eredményeket

Lapszemle Forrás: Dunántúli Napló

Külföldről is kap tanácsokat a Pécsi Tudományegyetem.

A Pécsi Tudományegyetem szenátusa tavaly decemberben elfogadta az intézmény kutatás-fejlesztési és innovációs stratégiáját. Ennek lényege, hogy a jövőben a PTE az eddigieknél is nagyobb hangsúlyt fektet a kutatásokra – és ezen belül is a menedzsmentre, és a kutatáshasznosításra – olvasható a Dunántúli Napló online oldalán. A fentieket is erősítendő, a közelmúltban megalakult a PTE Nemzetközi Tudományos Tanácsadó Testülete, amely egy hét tagot számláló független, nemzetközi szaktekintélyekből álló szervezet.

Az innovációra mindig lesz kereslet, mivel ez nem csak a tudományos köröket, hanem a piacot is érdekli – nyilatkozta David N. Reinhoudt, a Nemzetközi Tudományos Tanácsadó Testület elnöke, aki azt is hozzátette, a most megalakuló testület egyfelől külső képet adhat az itt folyó munkáról, másfelől pedig konkrét tanácsokkal is szolgálhat, elsősorban annak köszönhetően, hogy nálunk már működik ez a modell. Az új felfedezések ugyanis akkor jók, ha ezeket el is lehet adni: nem elég, ha előrukkolunk valami fontossal, azt a legtöbb esetben pénzzé is kell változtatni. A mi intézményeinkben szerencsére ez már évek óta tendencia.

A hollandiai Twente egyetemének tudományos igazgatója elárulta: ők jelenleg összesen ötvenöt vállalattal állnak kapcsolatban, és kiadásaik hetven százalékát tudják ennek köszönhetően fedezni.
Nyugat-Európában egyre megszokottabb ez a modell, amely egyébként valójában teljesen természetes egymásra találása a piacnak és a tudománynak: előbbinek folyamatosan szüksége van új felfedezésekre, míg utóbbi egyrészt így ki tud törni az elefántcsonttoronyból, és gyakorlati eredményeket is produkálhat, másrészt a bevételeknek köszönhetően lesz lehetőség periférikus, hosszú távú kutatásokra is – tette hozzá David N. Reinhoudt.

A holland professzor, David N. Reinhoudt a lap kérdésére külön kitért a PTE legnagyobb tudományos jellegű beruházására, a Science Buildingre is, mint elmondta, világtendencia, hogy a kutatások akkor a leghatékonyabbak, ha nem önmagukban állnak, hanem más tudományágakkal vegyítve, közösen keresnek kitörési pontokat. A Science Buildingben, amennyiben minden a tervek szerint alakul, megvan a lehetőség arra, hogy ennek a bázisává váljon – hangsúlyozta David N. Reinhoudt.