Amióta a Szív City alkalmazás és a Hősképzés elindult, érzékelhetően jobb a helyzet.
– Egyet, kettőt, hármat, négyet, ötöt, hatot, hetet nyolcat – tartsd a tempót, percenként 120-szor kell nyomni! – instruál egy egyetemistát Gömöri István, miközben a fiatalember az úgynevezett ambubabába próbál életet pumpálni. Az Országos Mentőszolgálat egyik termében egy maroknyi „hősjelölt” – köztük szülők, nagyszülők, orvostanhallgatók – jött el az ingyenes tanfolyamra, hogy megtanulják, miként tudnak segítséget nyújtani, ha az élet úgy hozza - írja riportjában a magyaridők.hu.
– Az újraélesztés nagyon fárasztó, a kezdeti adrenalin is sokat kivesz az emberből, így nem árt, ha egy éles szituációban az arra járókat és a bámészkodókat már a legelején bevonjuk a segítségnyújtásba – tanácsolja a mentőápoló.
Az önkéntes életmentőkre nagy szükség van, évente ugyanis hat-hétezer ember esik össze az utcákon hirtelen szívmegállás miatt, és a túlélés esélye percenként tíz százalékkal csökken.
Bár a jogosítványszerzéshez kötelező az elsősegély-oktatás, az emberek többsége mégis inkább „szakértő kezekre” bízza a helyzetet. – Sokan ahelyett, hogy segítenének, csak azt kérdezik: „hívtak már mentőt?” – mondja a hősképző, majd hozzáteszi: amióta viszont a Szív City alkalmazás és a Hősképzés elindult, érzékelhetően jobb a helyzet.
– Hiába fut be egyenesen a mentőkhöz a riasztás, még így is értékes perceket veszítünk egy szívleálláskor; minél korábban jön a segítség, annál nagyobb az esély arra, hogy károsodás nélkül megússza a beteg. Ezért próbálunk minél több laikust kiképezni – magyarázza Gömöri István, majd újra rátér a gyakorlati tudnivalókra. Ezekről a teljes cikkben