A kórházparancsnok feladata igen sokrétű, fő feladata az állam által biztosított egészségügyi készlet védelme.
A járványhelyzetben a Magyar Honvédség katonái a védekezésben több fronton is teljesítenek szolgálatot. A mindennapi kórházi munkáról Demeter Pál őrnagy, a berettyóújfalui kórház parancsnoka beszélt a Naplónak, melynek cikkét a haon.hu idézte.
– Szükséges kiemelni, hogy a kórházparancsnok orvosszakmai kérdésekben nem tehet javaslatot, és nem hozhat döntést. Kezdetben az épületek és az infrastruktúra megismerése, feltérképezése adta a fő feladatot. Ahogy az első hullámban súlyosbodott a helyzet és szigorító intézkedéseket vezettek be, az egészségügyi intézmény vezetősége tervet dolgozott ki a közreműködésünkkel. Ez alapján próbáltuk a kórház adottságainak megfelelően elkülöníteni a betegellátást a covidos betegek ellátásától – osztotta meg a Naplóval a kórházparancsnok.
Mint mondta, korábban az itt dolgozók el sem tudták képzelni, mennyi anyagmozgatással és mennyi időbe telik egy teljes osztály átköltöztetése. Tavasszal szerencsére nem volt szükség az átalakított kórház Covid-ellátásba történő bevonására, de legalább elgyakorolták a tervben szereplő lépéseket. „Tulajdonképpen most az intézmény egy hét alatt teljesen át tudott úgy alakulni, hogy egy, a jelenlegitől még súlyosabb helyzet esetén is készen áll a betegek fogadására. Megfelelő mennyiségű védőeszköz és betegférőhely áll rendelkezésre.
A MH 5. Bocskai István Lövészdandárjának katonái a beléptetésen túl a betegek részére küldött csomagok szállításában, a nem Covid-fertőzött fekvőbeteg-ellátó osztályokra történő élelmiszer eljuttatásában, valamint a járóbeteg-ellátáshoz kapcsolódóan a beléptetésben és betegirányításban segítenek. Az állomány más része egyéb logisztikai, anyagmozgatási feladatokból veszi ki a részét, míg mások a betegszállítók munkáját támogatják. Továbbiak a cikkben