• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Felülvizsgálják Írországban az abortusztilalmat

Lapszemle Forrás: 24.hu

Egy százfős állampolgári bizottságot bízott meg az ír parlament az ország rendkívül szigorú abortusztörvényének felülvizsgálatával.

A bizottság ugyan nem változtathat a szabályozáson, de az, hogy felhatalmazást kaptak a vizsgálatra, mindenképpen azt mutatja, hogy van hajlandóság az abortusztilalom enyhítésére. Írországban 1983 óta az alkotmány rögzíti, hogy a magzatnak ugyanannyi joga van az élethez, mint az anyának. Ezt annak idején népszavazáson fogadták el, és megváltoztatásához újabb népszavazásra van szükség. Az eltelt több mint harminc évben azonban változott a közhangulat a kérdésben, különösen azután, hogy a teljes abortusztilalom tragédiákhoz vezetett – írja a The New York Times cikke nyomán a 24.hu portálja.

Öt évvel ezelőtt egy 31 éves nő vérmérgezésben halt meg, mert nem hajtották rajta végre az abortuszt, ami megmenthette volna az életét. Tavaly pedig az ENSZ megállapította, hogy Írország megsértette egy nő jogait azzal, hogy megtagadták tőle, hogy külföldre utazzon elvetetni magzatát, amelynél súlyos rendellenességeket állapítottak meg.

Az abortuszra szoruló ír nők közül aki teheti, Nagy-Britanniába, Hollandiába vagy más országokba utazik, hogy elvégeztesse a beavatkozást. 2015-ben több mint 3400 nő adott meg ír lakcímet a brit abortuszklinikákon.

A római katolikus egyház tiltakozik az ellen, hogy megváltoztassák a törvényt. A püspöki konferencia közölte: hisznek abban, hogy minden meg nem született gyermeket a törvény előtt egyenlőként kell kezelni, függetlenül az egészségi állapotuktól vagy a születésük körülményeitől.

Nemrég Lengyelország ultrakonzervatív populista kormánya ugyancsak vallási indokkal akart teljes abortusztilalmat bevezetni, noha ott most is csak akkor lehet a terhességmegszakítást elvégezni, ha az anya élete veszélyben van, a magzat erőszak következtében fogant, vagy súlyosan károsodott. Végül a széles körű tiltakozás hatására kihátráltak a terv mögül.