A szúnyogok terjesztette betegségekre fordított összegek, veszteségek és károk jóval magasabbak, mint például a megelőzésre fordított költségek.
A világ szinte minden részén jelen vannak szúnyogok, de az igazán aggasztó, hogy egyre több helyen bukkannak fel a veszélyes kórokozókat terjesztő fajok. Nemrég megjelent egy olyan átfogó tanulmány, amilyen korábban még soha nem készült: sokkoló számok mutatják meg, az emberi tragédiákon túl mennyibe kerül a világnak a szúnyogok által terjesztett betegségek kezelése - írta az origo.hu.
Zika-vírus, malária, chikungunya-, valamint dengue-láz: veszedelmes kórokozók, illetve az azoknak köszönhető betegségek, melyek megpróbáltatást, sőt halált okoznak a világ számos pontján. A fertőzések terjedéséért jelentős részben egyes szúnyogfajok felelnek, melyek - az Antarktiszt és néhány szigetet (például Izland) kivéve -, a világ összes kontinensén, minden szegletben megtalálhatók. Igazán aggasztó az, hogy azok a szúnyogfajok, melyekhez elsődlegesen köthető a veszélyes betegségek terjesztése, az elterjedt vélekedéssel szemben, már nem csak a trópusokon élnek.
A Science of The Total Environment című tudományos lapban májusban megjelent szakmunka szerzői valószínűleg egyedülálló dologra vállalkoztak: az elmúlt évtizedekre visszamenőleg kiszámolták, hogy mennyi pénzt emésztettek fel a világon az egyiptomi szúnyog és a tigrisszúnyog terjesztette veszedelmes betegségek miatti egészségügyi kiadások. Azaz mekkora gazdasági tehertételt jelentettek mindezek az országoknak.
A világ összesen 166 országára, illetve speciális területére végezték el számításaikat, visszamenőleg 45 évre.
Kalkulációik alapján 2022-ig bezárólag a világnak legalább 94,7 milliárd dollárjába került a tigrisszúnyogokhoz és az egyiptomi szúnyogokhoz köthető egészségügyi kiadások fedezése, amit a kutatók tanulmányukban közvetlen gazdasági költségnek tekintenek. További részletek a cikkben