• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Haskó László: Geréb

Lapszemle Forrás: Népszabadság

A bűnsegéd maga az orvosi szakma, amelynek (magyarországi) szabályai nem eléggé egyértelműek.

Nem Dezső a Pál utcából, hanem Ágnes. Rá nem a „nomen est omen", sokkal inkább a pokolba vezető, jó szándékkal kikövezett út tanulsága vonatkoznék. Jogerősen két év szabadságvesztésre ítélték „foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés" miatt. Az ítélet mélyen igazságtalan, minden túlzás nélkül nevezhetjük kegyetlennek, noha nem férhet kétség ahhoz, hogy dr. Geréb Ágnes törvényt (és szabályt) sértett – olvasható a Népszabadság online oldalán.

Haskó László cikkét így folytatja: Megszegte orvosi esküjét is, bár ő minden bizonnyal azt hiszi, hogy éppen annak szellemében tevékenykedett. Hírlik, hogy az Európai Bírósághoz fordul, és az is, hogy államelnöki kegyelmet kér. Előbbitől óvnám, utóbbit erősen tanácsolnám. Az ítélet igazságtalan azért, mert figyelmen kívül hagyja, hogy Geréb Ágnesnek „felbujtói és bűnsegédei" voltak.

„A bűnsegéd" maga az orvosi szakma, amelynek (magyarországi) szabályai nem eléggé egyértelműek. Az ezeknek a normáknak az őrzésére rendelt szervezet (Magyar Orvosi Kamara) pedig kizárólag a (kötelező) tagdíj behajtásához (és a politikai törleszkedéshez) ért. A kamara megtűri tagjai között azokat az orvosi diplomával rendelkező hölgyeket és urakat is, akik a „természet erejével" vagy a „régi keleti bölcsességek" tapasztalatai alapján ígérnek gyógyulást (szerintem szerencsétlen, hiszékeny) polgártársainknak.

Vigyázat! Nem veszem magamnak a bátorságot, hogy megítéljem a természetgyógyászat vagy az akupunktúra értékét, pusztán azt állítom, hogy nincs helyük a tudományos orvoslásban. A két diszciplína módszereinek keverése kuruzslás, azt állítani (és hirdetni), hogy a két módszer „kiegészíti" egymást, közönséges csalás. A hókuszpókuszt új tudományos felfedezésként eladni pedig kifejezetten aljas dolog. Geréb Ágnest „a természetes" orvoslás „diszkrét bája" ejthette rabul: hiszen kétszáz éve meg kétezer éve is szültek az asszonyok, sőt még azelőtt is. Ez természetesen nem tudományos érv, csak tény. És hiányzik mellőle egy másik fontos tény: az újszülött és az anyai halálozás 200 meg 2000 év előtti százaléka.

Világosan kellene látni és láttatni, hogy az otthon szülés anakronizmus. 200 és 2000 éve nem volt az, lehet, hogy 20 vagy 50 év múlva nem lesz az, most és itt az!

A Geréb Ágnesre kimondott ítélet kegyetlen. A bíróságnak azonban nincsen módja értelmes és humánus büntetést alkalmazni, egészen egyszerűen azért, mert a magyar jogban nincs ilyen. Mind a pénzbüntetés, mind a szabadságvesztés (általában) alkalmatlan módszer a bűnbánat előidézésére, kizárólag elrettentő ereje van, az sem igazán. Viszont a (keresztényietlen) bosszúvágyat kielégíti. Geréb Ágnes esetében elegendő lett volna az orvosi kamarából való kizárás, ami a szakma gyakorlásától való eltiltással azonos.

Geréb és mások bűnismétlését megelőzendő: a tervezett otthon szülést (az alaptörvénynek a magzat védelméről szóló passzusa alapján) a szülők által elkövetett bűncselekménnyé kellene nyilvánítani (l. kiskorú veszélyeztetése paragrafus, amit például meg lehet valósítani a kötelező védőoltások megtagadásával). Szankcionálni pedig arányosan, néhány havi vagy évi, kórházi segédápolói („kényszer-", illetve köz-) munkával lenne célszerű.

A teljes cikk a Népszabadság – online oldalán olvasható!