• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hivatal a műhibák orvoslására

Lapszemle Forrás: Magyar Nemzet

Hazánkban van olyan folyamatban lévő kártérítési ügy, amely már hat éve húzódik.

Évente hozzávetőleg 40 ezren emelnek panaszt az orvosok elkövette műhibák miatt Németországban. A szövetségi köztársaság területén az orvosi tévedések miatt tavaly 350-en vesztették életüket, ugyanennyien pedig tartós sérüléseket szenvedtek. A statisztikák szerint szembeötlő a csípő- és térdízületeket érintő operációkkor elkövetett melléfogások számának emelkedése.

Szakértők úgy vélik, a nyilvánosságra hozott számok aligha szolgálják a betegek bizalmát. A Mecklenburg-Előpomeránia tartományi orvoskamaráját vezető Andreas Crusius szerint a kezeléseknél elkövetett hibák száma minimálisnak mondható, összevetve a rendelőkben regisztrált 440 milliós esetszámmal és a kórházakban végzett 18 millió gyógykezeléssel.

Magyarországon ha a kórházi vizsgálat műhibát állapít meg, akkor a kártérítésről peren kívül is megegyezhetnek a felek, függetlenül az ügyben indított büntetőeljárástól. Mint Ábrahám László, a műhibaperek szakértőjeként ismert jogász elmondta, van olyan folyamatban lévő kártérítési ügy, amely már hat éve húzódik.

A hosszadalmas igazságügyi eljárások megkerülése érdekében a német orvosi kamara egy ideje úgynevezett egyeztetőhivatalokat üzemeltet, és független szakértők bevonásával igyekszik tisztázni a kezelési hibákat reklamáló beadványok jogosságát. A kéttagú bizottságok - egy szakorvos és egy jogász - nemcsak a műhiba tényét hivatottak megállapítani, hanem egyben javaslatot tehetnek a kártérítés összegére is. Ennek az eljárásnak előnye, hogy sokkal gyorsabban vezet eredményhez, mint a bíróságok elé került ügyek.

Általában 14 hónap alatt sikerül célhoz érni és - erre az orvosi kamara igen büszke - az érintettek 90 százaléka hajlandó elfogadni a bizottság döntését. Az alaptalannak minősített panaszokat benyújtó páciensek kilenc százaléka viszont a bíróságnál keresi igazát. A pereskedésre hajlók nincsenek könnyű helyzetben, nekik kell ugyanis bizonyítaniuk, hogy panaszuk valójában orvosi hibára vezethető vissza. E bizonyítási terhet a készülőben lévő új betegtörvény sem oldja fel.

A szakértők ugyanakkor fokozott megértéssel viseltetnek a gyerekek iránt, így a benyújtott panaszok 60 százalékában a fiatal sérültek javára döntenek.