A molekuláris onkológia célja minden beteg számára megtalálni az egyénre szabott gyógymódot. Hogyan segít ebben az informatika? Erről beszélgett
dr. Peták Istvánnal, az Oncompass Medicine tudományos igazgatójával a
Szabad Föld – online.
– Kezdjük talán az elején…
– A rák genetikai eredetű betegség. Az orvostudomány az elmúlt években azt vizsgálta, hogy az egyes páciensek daganatát milyen génhibák okozták. Ma már tudjuk, hogy körülbelül 500 olyan gén van, ami a tumorok kialakulásáért felelős. Ezeknek 3 millió mutációja létezik, és ezek további kombinációi is lehetségesek.
– Felfoghatatlanul nagy számról beszélünk...
– Valóban, de gondoljunk csak bele, konkrét számot keresünk, ami azért izgalmas, mert tudható, hogy nem végtelen. A feladat innen már adott: ha rájövünk, hogy milyen génhiba rejlik az egyes daganatsejtben, már csak meg kell találni a gyógyszert, ami azt kiiktatja. Egyelőre körülbelül 50 ilyen személyre szabott, adott génhibát javító gyógyszer van forgalomban. Az Európai Unióban további nagyjából 200, világszerte pedig körülbelül 800 klinikai fejlesztés alatt álló hatóanyag létezik. A cél az lenne, hogy minden rákos beteget összekapcsoljunk a már forgalomban lévő vagy a fejlesztés alatt álló hatóanyaggal. Hiába vannak ugyanis okos gyógyszereink, ha a betegeknek csak a töredéke jut ezekhez hozzá. Jelenleg a daganatos páciensek kezelése többnyire protokollok mentén zajlik, vagyis olyan terápiákat kapnak, amelyek a hasonló esetek többségénél hatékonynak bizonyulnak, és nem feltétlenül azt, amelyik számukra a legjobb. Cégünk egy olyan informatikai adatbázis létrehozásán dolgozik, melyben valamennyi onkológus megtalálhatja a páciensének az adott pillanatban ismert leghatékonyabb kezelést, a többi kolléga által megosztott információk alapján.
– A célzott kezelések és a molekuláris vizsgálatok bizonyára nem olcsók.
– Egyes daganattípusokra – például az emlőrákra, vastagbélrákra, tüdőrákra – már most is elérhetők célzott gyógyszerek. Ezek személyre szabott alkalmazásához elengedhetetlen az előzetes molekuláris diagnosztika, amit ilyen esetekben az Országos Egészségügyi Pénztár (OEP) finanszíroz. Magyarországon 2-3 gén ilyen típusú vizsgálatát állja az OEP, de egyes nyugati országokban és az USA-ban már az 50 génes vagy akár a 300 génes vizsgálatokat is finanszírozzák. Idehaza ezt a betegnek kell fizetnie, aminek a költsége akár több százezer forintra is rúghat.