Kiegyenlítődhetnek az eddig torz versenyfeltételek az európai uniós és a térségen kívüli gyártók között.
Az egész európai gyógyszergyártást érintő kérdésben határozott csütörtökön az Európai Tanács, így lehetővé vált, hogy még a jelenlegi uniós parlamenti ciklusban felszámoljanak egy olyan piactorzító körülményt, amely a kontinens számos gyógyszergyártójának okoz versenyhátrányt. A generikus és bioszimiláris gyógyszereket gyártókat – köztük a Richter, Egis, Krka, Teva cégeket – képviselő Medicines for Europe szervezet örömmel nyugtázta a számukra kedvezően alakuló fejleményeket - írta a vg.hu.
Az EU-s generikus gyártók régóta szenvedtek az úgynevezett kiegészítő oltalmi tanúsítvány (SPC) jogintézménye és annak korlátozást jelentő részei miatt. Az 1992-től hatályos SPC öt év extra oltalmat biztosít a gyógyszerszabadalmak tulajdonosainak. Az európai térség gyógyszercégei azonban az SPC-védett készítményeket ezalatt az extra öt év alatt semmilyen – még szabadalommal nem védett – piacra sem gyárthatják, míg például az orosz, indiai, kínai riválisok már ekkor elkezdhetik a termelést és a készletek felhalmozását. Mivel az EU-n kívüli gyártók nem szembesülnek korlátozással, generikus szereikkel az SPC-védettség lejártának másnapján megjelenhetnek az Európai Unió patikáiban. Az EU-n belüli cégek viszont csak ekkor foghatnak bele a gyógyszerek előállításába, így késve tudnak csak a piacra lépni.
Ha az EU parlamentje változtatás nélkül megszavazza a tanács javaslatát, akkor az originális készítményekre vonatkozó ötéves SPC-védettség utolsó két évében már az európai gyógyszercégek is elkezdhetik gyártani az adott generikumokat.