Az ÁNTSZ szakemberei elemezték a járványügyi helyzetet Mezőtúron és térségében.
Az ÁNTSZ Mezőtúri, Kunszentmártoni Kistérségi Intézete egy nemrég készült jelentésében értékelte Mezőtúr és térsége elmúlt évi járványügyi helyzetét is.
Járványügyi szempontból kedvező, hogy a védőoltással megelőzhető fertőző betegségek közül kanyarót, rózsahimlőt, járványos fültőmirigy-gyulladást egyáltalán nem regisztráltak tavaly. Fertőző megbetegedésből eredő haláleset nem volt, fertőző megbetegedés okozta tartós szervi elváltozás nem alakult ki. Jelentősen csökkent számos gyakori, a tápcsatornát érintő fertőző megbetegedés gyakorisága is; legnagyobb mértékben, 50 százalékkal, a szalmonellózis.
A legismertebb légúti fertőző megbetegedések közül jelentős csökkenés volt a bárányhimlős esetek számában: 2009-ben még 168, míg tavaly már csak 41 ilyen megbetegedést jegyeztek fel az orvosok. 2010-ben összesen 174 fertőző megbetegedés fordult elő a városban, míg 2009-ben még 325. A változás szembetűnő. A jelentés kedvezőtlen jelenségeket is felsorol. 2010-ben 2 új tébécés esetet regisztráltak a térségben.
Ez ugyan kevesebb, mint a 2009-es érték — 9 új megbetegedés — volt, de így is az érintett korosztály, a 30 éves és annál idősebbek kötelező szűrővizsgálatát kellett elrendelni, miután a betegség előfordulása meghaladta a törvényben előírt 25 ezrelékes mértéket.
Az influenza sem kerülte el a térséget a múlt évben. Járványok azonban nem alakultak ki, és ez — a jelentéskészítő ÁNTSZ szerint — leginkább a védőoltásoknak volt köszönhető. Még úgy is, hogy az oltások igénybevétele elmaradt a megyei átlagtól: a mezőtúri háziorvosi rendelőkbe kiszállított 1750 adag oltóanyagnak 57 százaléka került felhasználásra.