Az amúgy egészséges zöldségekben felhalmozódott nitrát csak a 10 hónapnál fiatalabb csecsemőket veszélyezteti.
Magyarországon évente mintegy tíz „kék csecsemő" szindrómás megbetegedés fordul elő. Azok a babák betegszenek meg, akiknek túl sok nitrát kerül a szervezetébe az ivóvízzel, illetve egyes ételekkel. Az orvosok a tíz hónapos korra teszik azt az időt, amikorra a csecsemők szervezetében nagy valószínűséggel kialakul a diaforáz enzim, amely megakadályozza, hogy a nitráttartalom (NO3) nitritté (NO2) bomoljon le. Ha a nitrit megjelenik a szervezetben, megköti a vörösvérsejtek oxigénszállítását, a csecsemő bekékül, és ha nem kerül nagyon gyorsan megfelelően felszerelt kórházba, fulladásos halált halhat - írta a szabadföld.hu.
Az régóta ismert, hogy kisbabának nem szabad nitrátos ivóvizet adni. Tanyákon, majorokban vizsgálni szokták a kutak vizét, amely a több évtizedes nitrogénműtrágyahasználat miatt szinte mindenütt több nitrátot tartalmaz a megengedettnél.
Mostanában jöttek rá, hogy nemcsak a rossz víztől, hanem a sok nitrátot felhalmozó zöldségektől is lehet nitritmérgezést kapni. Éppen azokban halmozódik föl a káros anyag, amelyek a legtöbbféle vitamint, ásványi anyagot tartalmazzák, ezért a legnépszerűbb bébiételek készülnek belőlük: a sárgarépa és a cékla, a spenót.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hatóság is felfigyelt a veszélyre. Kérték a védőnőket, hogy hívják föl erre a figyelmet, illetve megpróbáltak helyettesítő megoldást találni. Ebben járt sikerrel dr. Lantos Ferenc, a Szegedi Tudományegyetem hódmezővásárhelyi mezőgazdasági karának docense és egy középiskolás csapat, a szentesi Horváth Mihály Gimnáziumban működő Studium Generale csoport diákjai.
Arra az eredményre jutottak, hogy a répa és a cékla a babák esetében kiválóan helyettesíthető a batáta különböző fajtáival. A batáta ezredannyi nitrátot halmoz fel, mint a cékla... A teljes cikk