A visszatérő klinikai depresszióban szenvedőknek gyakran írnak fel hosszú távú antidepresszáns gyógyszereket.
Ám sokan keresnek alternatív gyógymódot a gyógyszerekkel szemben. Egy nagy-britanniai tanulmányban 212 depresszióra hajlamos embert vizsgáltak meg a tudósok az éberségalapú kognitív terápiát (MBCT) felhasználva – írta a BBC. Ennek célja az volt, hogy a jelenre összpontosítva segítsenek az embereknek felismerni a depresszió korai figyelmeztető jeleit, és elérni, hogy ezekre úgy reagáljanak, hogy megelőzzék az újbóli bekövetkezés kockázatát. Ez a kezelést követő két évben a legfontosabb, ekkor a betegek hajlamosabbak a visszaesésre – írja a Magyar Nemzet – online.
A betegek csoportos foglalkozásokon vettek részt, ahol egy részük a irányított meditációt és az éberség képességét gyakorolta, a másik csoport pedig, akiket antidepresszánssal kezeltek, folyamatosan csökkentették a gyógyszeradagját.
A csoportok közötti visszaesési arány megfigyelésekor kiderült, a kognitív terápiával kezeltek 44%-a, míg a gyógyszeresen kezeltek 47%-a esett vissza a betegségbe. A kutatók egy korábbi munkájuk alapján azt hitték, hogy hatásosabbnak bizonyul majd a kognitív terápia, de a kutatás vezető szerzője, Willem Kuyken az Oxfordi Egyetem professzora úgy nyilatkozott: ez csak feltevés volt, avalóság az, hogy nem volt jobb a gyógyszernél.
A vizsgált személyek száma tekintetében ugyanis ekkora eltérés szinte elhanyagolható. Ennek ellenére beigazolódott, hogy ha nem is jobb a hatás, mégis kiválthatja a gyógyszerek szedését, és egy új alternatívát kínál a kezelésre. Angliában és Walesben az orvosokat már arra ösztönzik, hogy ajánlják fel ezt a módszert pácienseiknek.
Ez a megoldás nem ismeretlen hazánkban sem, évtizedek óta terjednek a pszichoterápiás módszerek az unipoláris depresszióban szenvedők kezelésére – nyilatkozta Faludi Viktória tanácsadó szakpszichológus. Az Egészségügyi Minisztérium által elfogadott szakmai protokoll szerint kell kezelni ezeket a betegeket, amely minden esetben előírja a gyógyszeres kezelést. Ezért leggyakrabban ötvözik a két megoldást, mert egyelőre ez a leghatékonyabb lehetőség a kezelésre – tette hozzá Faludi Viktória.